odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Odejście od węgla brunatnego jest możliwe nawet w 2032 roku
  • Soboń: Proces transformacji energetyki skomplikowany i wymaga czasu
  • Znaczenie i perspektywy reformy Traktatu Karty Energetycznej
  • Świat ma wystarczający potencjał w OZE do transformacji energetycznej
  • Należałoby się zastanowić nad wcześniejszym zakończeniem eksploatacji w Turowie

Odejście od węgla brunatnego jest możliwe nawet w 2032 roku

„To, co jeszcze dwa, trzy lata temu wydawało się odległe, dziś staje się faktem: Polska rozpoczyna proces odchodzenia od węgla brunatnego, najbardziej emisyjnego paliwa. Pożegnanie z węglem brunatnym jest możliwe i konieczne. Ale potrzebny jest solidny pomysł na to, czym zapełnić po nim lukę w polskim systemie. Ten pomysł powinien być częścią planów krajowych na rzecz energii i klimatu oraz wkładem w realizację zwiększonego celu redukcji emisji w UE na rok 2030 – pisze dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, ekspertka Forum Energi”.

Czytaj więcej

Soboń: Proces transformacji energetyki skomplikowany i wymaga czasu

„Proces transformacji sektora elektroenergetycznego jest skomplikowany i wymaga czasu - poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Powtórzył, że nie są prowadzone prace dotyczące likwidacji grupy Tauron i przejęcia jej spółek przez PGE”.

Czytaj więcej

Znaczenie i perspektywy reformy Traktatu Karty Energetycznej

„Traktat Karty Energetycznej pozwala koncernom energetycznym m.in. chronić ich zagraniczne inwestycje wykorzystujące paliwa kopalne. Utrudnia to stronom Traktatu realizację ambitnej polityki klimatycznej i dekarbonizację ich gospodarek, budząc coraz większe kontrowersje. Obecna debata nad reformą Traktatu daje szansę dostosowania go do potrzeb UE i Polski. Jednak w przypadku opóźniania zmian wskazane będzie jego wypowiedzenie - zauważa w swojej analizie Polski Instytut Spraw Międzynarodowych”.

Czytaj więcej

Świat ma wystarczający potencjał w OZE do transformacji energetycznej

„Według nowej analizy przeprowadzonej przez University of Technology Sydney, świat ma wystarczający potencjał w odnawialnych źródłach energii, aby odejść od paliw kopalnych, jednocześnie zwiększając dostęp do energii dla wszystkich”.

Czytaj więcej

Należałoby się zastanowić nad wcześniejszym zakończeniem eksploatacji w Turowie

„Należałoby się zastanowić, czy istnieje możliwość zakończenia wcześniejszej eksploatacji kopalni w Turowie pod warunkiem, że zostanie przyjęty duży, dedykowany plan z funduszami unijnymi na transformację - wynika z piątkowej wypowiedzi wiceministra klimatu Ireneusza Zyski”.

Czytaj więcej