odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Emisje gazów cieplarnianych w EU ETS spadły w ubiegłym roku o ponad 13 procent
  • Sejmowa komisja przyjęła część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej
  • Znamy założenia liberalizacji ustawy odległościowej
  • Wysokie ceny uprawień do emisji CO2. Polska zarobiła na nich pół miliarda złotych w marcu
  • Co Prezydent RP może uzyskać na szczycie klimatycznym z Bidenem?

Emisje gazów cieplarnianych w EU ETS spadły w ubiegłym roku o ponad 13 procent

„Emisje gazów cieplarnianych w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) spadły w ubiegłym roku o 13,3 procent. Z tego emisje z sektora lotniczego spadły o prawie dwie trzecie - poinformowała Komisja Europejska. ETS reguluje obecnie około 40 procent produkcji gazów cieplarnianych w UE”.

Czytaj więcej

Sejmowa komisja przyjęła część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej

„Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu”.

Czytaj więcej

Znamy założenia liberalizacji ustawy odległościowej

„W wykazie prac legislacyjnych zostały opublikowane założenia nowelizacji ustawy odległościowej. Celem zmian przepisów jest ułatwienie możliwości realizacji lądowych elektrowni wiatrowych w gminach, które wyrażają wolę lokowania takiej infrastruktury, przy zachowaniu bezpieczeństwa eksploatacji oraz zapewnienia informacji o planowanej inwestycji dla mieszkańców okolicznych terenów. Nowelizacja przepisów powinna zostać przyjęta przez Radę Ministrów do końca czerwca”.

Czytaj więcej

Wysokie ceny uprawień do emisji CO2. Polska zarobiła na nich pół miliarda złotych w marcu

„W marcu uprawnienia do emisji CO2 trwale osiągnęły poziomy powyżej 40 euro – czytamy w raporcie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Statystycznie, uprawnienia EUA w marcu zyskały na wartości ponad 14 procent. Przychód do polskiego budżetu ze wszystkich marcowych aukcji sprzedaży polskich uprawnień wyniósł blisko 523,5 mln euro”.

Czytaj więcej

Co Prezydent RP może uzyskać na szczycie klimatycznym z Bidenem?

„Amerykanie deklarują, że zamierzają walczyć z węglem i promować energetykę odnawialną. Prezydent RP może wykorzystać szczyt klimatyczny do promocji transformacji energetycznej z polską specyfiką, bo amerykańska także będzie specyficzna”.

Czytaj więcej