odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Wzrośnie grupa odbiorców gazu, którym można ograniczyć dostawy
  • W piątek w Polsce padł rekord wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych
  • Ministrowie energii państw UE apelują o ramy regulacyjne dotyczące wodoru
  • Ostrołęka C to pomnik zmieniającej się polityki klimatycznej UE
  • Do prac rządowych zostanie skierowany rewolucyjny projekt dotyczący restrukturyzacji energetyki
  • Moc fotowoltaiki w Polsce może wynieść 6,1 GW w 2021 roku

Wzrośnie grupa odbiorców gazu, którym można ograniczyć dostawy

„W sobotę, 10 kwietnia br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ws. sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu. Grupa odbiorców, którym można ograniczyć w razie potrzeby dostawy gazu będzie większa, tylko zdefiniowani "odbiorcy chronieni" nie będą im podlegać”.

Czytaj więcej

W piątek w Polsce padł rekord wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

„W piątek w Polsce padł rekord wytwarzania energii elektrycznej przez źródła odnawialne. Jak podał operator przesyłowy energii elektrycznej PSE, o godz. 12.45 OZE dostarczały 7860,3 MW mocy. Poprzedni rekord został pobity o prawie 1300 MW”.

Czytaj więcej

Ministrowie energii państw UE apelują o ramy regulacyjne dotyczące wodoru

„Europejscy ministrowie energii podkreślili potrzebę stworzenia stabilnych ram regulacyjnych dla wodoru w Unii Europejskiej, zdolnych przyciągnąć prywatnych inwestorów na konkurencyjny i przewidywalny rynek”.

Czytaj więcej

Ostrołęka C to pomnik zmieniającej się polityki klimatycznej UE

„Blok Ostrołęka C to jest raczej pomnik zmieniającej się bardzo szybko i w sposób niemożliwy do przewidzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej - ocenił w sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin”.

Czytaj więcej

Do prac rządowych zostanie skierowany rewolucyjny projekt dotyczący restrukturyzacji energetyki

„W przyszłym tygodniu do prac rządowych skierujemy jako ministerstwo ogromny, rewolucyjny projekt restrukturyzacji energetyki, który zakłada przede wszystkim wydzielenie węglowych elektrowni z dotychczas funkcjonujących spółek - zapowiedział w sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin”.

Czytaj więcej

Moc fotowoltaiki w Polsce może wynieść 6,1 GW w 2021 roku

„Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) przygotował aktualizację prognozy rozwoju krajowego rynku fotowoltaiki do 2025 roku. Zdaniem ekspertów, 2020 rok był najlepszym w historii dla fotowoltaiki w Polsce a jej moc w 2021 roku może wynieść 6,1 GW”.

Czytaj więcej