odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • 2025 rok to początek końca węgla w Polsce. Co w zamian?
  • Likwidacja obliga giełdowego może podwyższyć ceny energii
  • Jest terminarz tegorocznych aukcji OZE
  • Gigantyczne zyski farm wiatrowych
  • Najwięksi emitenci dwutlenku węgla w UE [ranking]

2025 rok to początek końca węgla w Polsce. Co w zamian?

„Czy za cztery lata zabraknie Polsce mocy w systemie elektroenergetycznym? Rynek mocy, czyli mechanizm wspierający polską energetykę węglową, przestanie działać w przypadku starszych jednostek węglowych po 2025 roku. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2033 roku. Oznacza to, że do tego czasu przez 5 – 10 lat może nam zabraknąć mocy w systemie elektroenergetycznym, jeśli nie pojawi się alternatywa”.

Czytaj więcej

Likwidacja obliga giełdowego może podwyższyć ceny energii

„Na etapie prac legislacyjnych powoli toczą się prace nad ustawą znoszącą obligo giełdowe, a więc sprzedaż energii elektrycznej na giełdzie. W toku konsultacji głos zabrał prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który wyraził jednoznacznie negatywne stanowisko, wobec tego projektu podważając argumenty przekonujące, że doprowadzi do obniżki cen energii czy zmniejszeniu importu energii. Prezes URE uważa, że może być wręcz odwrotnie”.

Czytaj więcej

Jest terminarz tegorocznych aukcji OZE

„Urząd Regulacji Energetyki przekazał, że od 26 maja do 11 czerwca 2021 roku zostanie przeprowadzone osiem aukcji na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), z czego siedem dla nowych instalacji”.

Czytaj więcej

Gigantyczne zyski farm wiatrowych

„Właściciele farm wiatrowych w Polsce opływają jak pączki w maśle. Marży na sprzedaży mógłby im pozazdrościć każdy inny podsektor energetyki i większość krajowej gospodarki. Wszystko za sprawą wzrostu cen energii elektrycznej i zielonych certyfikatów. To pokazuje jak zły był poprzedni system wsparcia „zielonych” elektrowni w naszym kraju i nadal jest system handlu CO2”.

Czytaj więcej

Najwięksi emitenci dwutlenku węgla w UE [ranking]

„W 2020 r. największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej była elektrownia w Bełchatowie, wynika z rankingu think tanku Ember. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się jeszcze dwie polskie elektrownie: w Kozienicach i w Opolu. W tej drugiej emisja w ciągu ostatniego roku wzrosła o prawie 40 proc”.

Czytaj więcej