odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Tajna narada w ministerstwie. Jak ratować system energetyczny po 2025 r.?
  • Trwają rozmowy o Nowym Ładzie. Solidarna Polska nie mówi „nie”
  • Legislacja dotycząca cła węglowego ma przeciwdziałać napływowi śladu węglowego spoza Europy
  • CBAM wyrówna szanse gospodarki europejskiej w rywalizacji z innymi

Tajna narada w ministerstwie. Jak ratować system energetyczny po 2025 r.?

„Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że po 2025 r. może brakować mocy w systemie. Trzeba zamykać stare węglówki i budować nowe niskoemisyjne elektrownie. Ale nie należy o tym głośno mówić, bo górnicze związki mogłyby się zdenerwować”.

Czytaj więcej

Trwają rozmowy o Nowym Ładzie. Solidarna Polska nie mówi „nie”

„Polska Agencja Prasowa (PAP) podała, że podczas wtorkowego spotkania liderzy Zjednoczonej Prawicy rozmawiali głównie o Nowym Ładzie. Politycy koalicji doszli do porozumienia w kilku kwestiach, Solidarna Polska nie sprzeciwiła się jednoznacznie programowi reform”.

Czytaj więcej

Legislacja dotycząca cła węglowego ma przeciwdziałać napływowi śladu węglowego spoza Europy

„Legislacja dotycząca wprowadzenia cła węglowego, opłaty granicznej ma wyrównać warunki konkurencji firm z Europy, czyli w istocie przeciwdziałać napływowi śladu węglowego spoza Europy, gdzie nie ma tak restrykcyjnych przepisów środowiskowych" - powiedział Euro PAP News europoseł Adam Jarubas”.

Czytaj więcej

CBAM wyrówna szanse gospodarki europejskiej w rywalizacji z innymi

„Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, który w trakcie pełnienia funkcji wiceministra energii podnosił kwestię śladu węglowego, komentuje pomysł stworzenia mechanizmu obciążającego import do Unii Europejskiej kosztami emisji CO2, czyli tzw. CBAM”.

Czytaj więcej