odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Gminy będą mogły łagodzić zapisy o lokalizacji wiatraków
  • Komitet ds. Europejskich rozpatrzy projekt zmieniający ustawę o rynku mocy
  • Rozwój energetyki wiatrowej za wolny, by osiągnąć cel na 2030 r.
  • Polski Plan Marshalla będzie zielony, by dał jak najwięcej wsparcia energetyce
  • Co dalej z ceną energii wyznaczaną na TGE?
  • Aukcja główna rynku mocy na rok dostaw 2026 odbędzie się 16 grudnia

Gminy będą mogły łagodzić zapisy o lokalizacji wiatraków

„Możliwość łagodzenia przez gminy niektórych restrykcji, dotyczących elektrowni wiatrowych będą przewidywać regulacje, nad którymi pracuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort liczy, że odpowiednie zmiany trafią do Sejmu od połowy roku”.

Czytaj więcej

Komitet ds. Europejskich rozpatrzy projekt zmieniający ustawę o rynku mocy

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich zaktualizowany projekt ustawy o rynku mocy”.

Czytaj więcej

Rozwój energetyki wiatrowej za wolny, by osiągnąć cel na 2030 r.

„Tempo rozwoju energetyki wiatrowej w Europie jest za małe dla osiągnięcia 55 proc. celu redukcji emisji CO2 w 2030 r. - ocenia WindEurope, największa branżowa ogranizacja energetyki wiatrowej. Główna przyczyna to opóźnienia w procedurach administracyjnych”.

Czytaj więcej

Polski Plan Marshalla będzie zielony, by dał jak najwięcej wsparcia energetyce

„Projekt Krajowego Planu Odbudowy poświęca najwięcej miejsca Odnawialnym Źródłom Energii, bo inwestycje w nie będą najbardziej kosztowne i mogą zyskać najwięcej przychylności Komisji Europejskiej. To ona zatwierdzi zielony Plan Marshalla dla Europy”.

Czytaj więcej

Co dalej z ceną energii wyznaczaną na TGE?

„Polski giełdowy rynek energii przez lata stał się najważniejszym punktem odniesienia dla wytwórców i odbiorców. Giełda na tyle, na ile może neutralizuje mankamenty naszego rynku, wynikające ze struktury właścicielskiej czy wysokiego stopnia koncentracji”.

Czytaj więcej

Aukcja główna rynku mocy na rok dostaw 2026 odbędzie się 16 grudnia

„Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ustaliły termin aukcji głównej na rok dostaw 2026 w ramach mechanizmu rynku mocy na 16 grudnia bieżącego roku”.

Czytaj więcej