odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Polska aukcja uprawnień do emisji CO2 rozpoczęła rajd po 40 euro za tonę
  • Ustawa offshore wchodzi w życie
  • Chcemy, by inwestycje w atom mogły zostać uznane za zielone
  • Dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione bez gazu i atomu
  • Rząd kontra inwestorzy - koński targ o cenę dla morskich wiatraków

Polska aukcja uprawnień do emisji CO2 rozpoczęła rajd po 40 euro za tonę

„Najważniejszym czynnikiem osiągnięcia poziomu 40 euro/EUA była pierwsza w 2021 roku polska aukcja uprawnień EUA (prawa do emisji CO2), która rozliczyła się po cenie 38 euro, czyli aż 1,48 euro powyżej ceny z rynku wtórnego. Dlaczego kupujący przepłacali za EUA skoro mogli kupić ten sam instrument o wiele taniej? Na to pytanie odpowiada Robert Jeszke, kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji oraz Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), części Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego”.

Czytaj więcej

Ustawa offshore wchodzi w życie

„Polska Agencja Prasowa informuje o wejściu w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych zwanej ustawą offshore”.

Czytaj więcej

Chcemy, by inwestycje w atom mogły zostać uznane za zielone

„Podczas konferencji EEC Trends wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński podkreślił, że zarówno gaz jak i atom dla Polski są niezbędne do transformacji rodzimej energetyki, a brak wsparcia dla tych technologii utrudni dojście do neutralności klimatycznej”.

Czytaj więcej

Dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione bez gazu i atomu

„Zarówno gaz jak i atom mają istotną rolę do odegrania w polskiej transformacji energetycznej; bez wykorzystania tych źródeł dojście do neutralności klimatycznej będzie utrudnione - podkreślił w środę wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński”.

Czytaj więcej

Rząd kontra inwestorzy - koński targ o cenę dla morskich wiatraków

„Inwestorzy chcą, aby rząd podniósł maksymalną cenę za prąd z morskich wiatraków. Przez najbliższy tydzień będziemy świadkami legislacyjnego thrillera, którego finał zdecyduje o losie wartych kilkadziesiąt mld zł inwestycji na Bałtyku”.

Czytaj więcej