odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Cena uprawnień do emisji CO2 może wynieść 70 euro do 2030 roku
  • Elastyczność gazu w energetyce uatrakcyjni handel na TGE
  • 300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca
  • Rząd zajmie się projektem, dzięki któremu łatwiej będzie można blokować uciążliwe inwestycje
  • Rząd we wtorek o projekcie noweli o efektywności energetycznej

Cena uprawnień do emisji CO2 może wynieść 70 euro do 2030 roku

„Prognozy Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami sugerują, że ceny uprawnień do emisji CO2 wyniosą w 2022 i 2023 roku około 46 euro za tonę. – W długim terminie ceny uprawnień mogą rosnąć liniowo, średnio od ok. 41 euro w 2025 roku do ok. 72 euro w 2030 roku – czytamy w opracowaniu ankiety autorstwa tej organizacji”.

Czytaj więcej

Elastyczność gazu w energetyce uatrakcyjni handel na TGE

„Udział gazu w elastyczności energetyki będzie rósł, przełoży się to na zapotrzebowanie na surowiec na giełdzie i jednocześnie elastycznie będą reagować ceny, co czyni go atrakcyjnym instrumentem gry – powiedział Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii podczas debaty „Paliwo gazowe w strategii koncernu multienergetycznego w procesie transformacji”.

Czytaj więcej

300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca

„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia wsparcie dla projektów w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru - podał NFOŚiGW w komunikacie. W naborze zostanie udostępnione wsparcie w wysokości 300 mln zł”.

Czytaj więcej

Rząd zajmie się projektem, dzięki któremu łatwiej będzie można blokować uciążliwe inwestycje

„Wnioskowanie o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, a także danie możliwości sądom administracyjnym wstrzymania decyzji środowiskowej na wniosek skarżącego - m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt, którym we wtorek ma zająć się rząd”.

Czytaj więcej

Rząd we wtorek o projekcie noweli o efektywności energetycznej

„Oszczędności energii finalnej nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r. zakłada projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej, którym we wtorek ma zająć się rząd”.

Czytaj więcej