odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • PSE uruchomiły najdłuższą linię elektroenergetyczną w regionie
  • Prezydencja portugalska postawi na klimatyczny kompromis?
  • Sprzedaż węgla w Polsce w XII wyniosła ok. 5,1 mln ton wobec 5,16 mln ton w XI
  • W najbliższy wtorek kolejne rozmowy o transformacji górnictwa

PSE uruchomiły najdłuższą linię elektroenergetyczną w regionie

„Polskie Sieci Elektroenergetyczne uruchomiły 155-kilometrowy ciąg liniowy o napięciu 400 kV, który połączył stacje elektroenergetyczne Mikułowa przy zachodniej granicy kraju i Pasikurowice niedaleko Wrocławia. Koszt inwestycji to pół miliarda złotych”.

Czytaj więcej

Prezydencja portugalska postawi na klimatyczny kompromis?

„"Kamienie milowe" Zielonego Ładu, w tym data osiągnięcia gospodarki bezemisyjnej oraz skala redukcji dwutlenku węgla, dotyczą Unii Europejskiej jako całości, a nie poszczególnych państw członkowskich. To nie jest niuans interpretacyjny, ale furtka pozwalająca takim krajom jak Polska w miarę bezboleśnie przejść przez transformację energetyczną. Nie wszyscy chcą się z tym pogodzić, ale Portugalia sprawująca półroczne przywództwo w Unii, podchodzi do problemu racjonalnie - uważa europosłanka Izabela Kloc”.

Czytaj więcej

Sprzedaż węgla w Polsce w XII wyniosła ok. 5,1 mln ton wobec 5,16 mln ton w XI

„Sprzedaż węgla w Polsce w grudniu wyniosła 5,1 mln ton wobec 5,16 mln ton w listopadzie i 4,47 mln ton w grudniu 2019 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla”.

Czytaj więcej

W najbliższy wtorek kolejne rozmowy o transformacji górnictwa

„Kolejne rozmowy przedstawicieli rządu ze związkowcami na temat transformacji górnictwa odbędą się w najbliższy wtorek. Wśród tematów będą m.in. polityka energetyczna państwa oraz postępy prac doradcy, który analizuje zaproponowany harmonogram zamykania kopalń. Poprzednie spotkanie dotyczące wypracowania umowy społecznej, która ma określić szczegółowe zasady transformacji górnictwa i Górnego Śląska, odbyło się 25 stycznia w Katowicach. O terminie kolejnego spotkania poinformował w czwartek w katowickim Radiu eM wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń”.

Czytaj więcej