odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • W Polsce zaczną powstawać biogazownie z fotowoltaiką i akumulatorami?
  • Zużycie prądu rośnie pomimo lockdownu
  • Polacy walczą z tęczą wodorową w grze o dostęp do skarbca unijnego
  • Trwają prace nad ujednoliceniem wymagań technicznych mikroinstalacji OZE
  • Transformacja polskich sieci dystrybucyjnych to ok. 25 mld euro
  • Zielona energia dla Polski. "Polacy wykazują spore zainteresowanie odnawialnymi źródłami"

W Polsce zaczną powstawać biogazownie z fotowoltaiką i akumulatorami?

„We wtorek posłowie zagłosują za nowelizacją Prawa energetycznego. Zwiększy ona wsparcie dla elektrowni hybrydowych wyposażonych w magazyny energii, których wykorzystanie mocy przekroczy 60%. Sprawdziliśmy jakie technologie mogą wygrać w tak skrojonych aukcjach OZE”.

Czytaj więcej

Zużycie prądu rośnie pomimo lockdownu

„Przemysł włączył drugi bieg i z nawiązką odrabia straty spowodowane przez niedziałające hotele i restauracje. Nie ma powrotu do dramatycznego spadku produkcji energii z wiosny 2020 r.”.

Czytaj więcej

Polacy walczą z tęczą wodorową w grze o dostęp do skarbca unijnego

„Polacy przedstawili projekt strategii wodorowej. Chcą wykorzystywać różne technologie, choć Europa chce, by priorytet miał wodór zielony pozyskiwany z pomocą Odnawialnych Źródeł Energii. W tym celu proponują bardziej neutralną klasyfikację od tęczy wodorowej znanej dotychczas, by utrzymać dostęp do skarbca unijnego”.

Czytaj więcej

Trwają prace nad ujednoliceniem wymagań technicznych mikroinstalacji OZE

„Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Nowe regulacje usuną bariery formalne oraz usprawnią prace przy montażu i przyłączaniu mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. Nastąpi także ujednolicenie wymagań technicznych i warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym”.

Czytaj więcej

Transformacja polskich sieci dystrybucyjnych to ok. 25 mld euro

„Transformacja energetyczna będzie wymagać zainwestowania w europejskie sieci dystrybucji energii elektrycznej ok. 400 mld euro do 2030 r. - szacuje organizacja europejskiego sektora energetycznego Eurelectric. Nakłady w Polsce szacuje się na 25 mld euro”.

Czytaj więcej

Zielona energia dla Polski. "Polacy wykazują spore zainteresowanie odnawialnymi źródłami"

„Regulacje unijne stawiają przed nami spore wyzwania w dziedzinie energetyki. Na szczęście - poza wymogami prawnymi - Polacy wykazują spore zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, co pozwala wiedzieć naszą energetyczną rewolucję w jasnych barwach”.

Czytaj więcej