odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Rola wodoru w zielonej transformacji nie jest wolna od kontrowersji
  • URE rozdysponowało rekompensaty dla firm energochłonnych
  • Alarmujące dane z samorządów. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu
  • EWE planuje pierwszy w Niemczech podziemny magazyn wodoru

Rola wodoru w zielonej transformacji nie jest wolna od kontrowersji

„Na ostatnim tegorocznym szczycie Unii Europejskiej potwierdzono priorytet dla wodoru w Europejskim Zielonym Ładzie. UE do 2030 r. chce uzyskać 40 GW nowych mocy produkcyjnych surowca tego typu, przekładających się na 10 mln ton zielonego wodoru rocznie, a 6 GW ma powstać w ciągu najbliższych 4 lat”.

Czytaj więcej

URE rozdysponowało rekompensaty dla firm energochłonnych

„143 mln zł pomocy publiczne w postaci rekompensat otrzymali producenci żeliwa i stali oraz stopów żelaza. Drugim dużym beneficjentem tej formy pomocy jest sektor produkcji nawozów i związków azotowych, który otrzymał łącznie ponad 70 mln rekompensat sektorowych. Na trzeciej pozycji znaleźli się producenci chemikaliów nieorganicznych podstawowych pozostałych, którzy otrzmali 38,8 mln zł”.

Czytaj więcej

Alarmujące dane z samorządów. Wymiana "kopciuchów" stoi w miejscu

„Pozaklasowe kotły na węgiel i drewno tzw. "kopciuchy" stanowią główne źródło zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Niestety tempo ich wymiany stoi w miejscu”.

Czytaj więcej

EWE planuje pierwszy w Niemczech podziemny magazyn wodoru

„W tej lokalizacji obsługujemy już kawerny do magazynowania gazu ziemnego i posiadamy niezbędną infrastrukturę do buforowania lub przetwarzania importowanej energii z wybrzeża a następnie rozsądnej dystrybucji”.

Czytaj więcej