odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • KE opublikowała kolejne informacje na temat funkcjonowania EU ETS w przyszłym roku
  • Osiągnięcie celu klimatycznego w zakresie inwestycji może kosztować UE 540 mld euro rocznie
  • Większa redukcja emisji gazów cieplarnianych ułatwi neutralność klimatyczną
  • Transformacja energetyczna jest konieczna, środki z UE ją umożliwią
  • Ustawa offshore przyszłym tygodniu trafi pod obrady komisji sejmowej
  • Rozporządzenie o aukcjach OZE na 2021 rok ukaże się niebawem
  • Nie będzie powszechnych rekompensat cen energii. Zobaczymy, co dalej

KE opublikowała kolejne informacje na temat funkcjonowania EU ETS w przyszłym roku

„W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w piątek 11 grudnia zostało opublikowane zawiadomienie Komisji Europejskiej na temat liczby uprawnień do emisji CO2 na 2021 r. i rezerwy stabilności rynkowej w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. To uzupełnienie informacji Komisji z listopada na temat czwartej fazy rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2021-2030”.

Czytaj więcej

Osiągnięcie celu klimatycznego w zakresie inwestycji może kosztować UE 540 mld euro rocznie

„Rada Europejska, czyli zgromadzenie szefów rządów krajów UE, zaakceptowała 11 grudnia znaczące zaostrzenie celów polityki klimatycznej na najbliższą dekadę. Oznacza to konieczność podjęcia ogromnych inwestycji”.

Czytaj więcej

Większa redukcja emisji gazów cieplarnianych ułatwi neutralność klimatyczną

„Neutralność klimatyczna to ogromna szansa i wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw oraz gospodarki - oceniła Konfederacja Lewiatan, komentując klimatyczne wyniki szczytu UE. Większa redukcja emisji gazów cieplarnianych ułatwi neutralność klimatyczną”.

Czytaj więcej

Transformacja energetyczna jest konieczna, środki z UE ją umożliwią

„Transformacja energetyczna polskiej gospodarki jest konieczna i będzie kosztowna, dobrze że będziemy mieli dostęp do unijnych środków na poziomie 230 mld zł - ocenił przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, b. wicepremier Janusz Steinhoff”.

Czytaj więcej

Ustawa offshore przyszłym tygodniu trafi pod obrady komisji sejmowej

„W planach prac komisji sejmowych na przyszły wtorek zaplanowano pierwsze czytanie projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych”.

Czytaj więcej

Rozporządzenie o aukcjach OZE na 2021 rok ukaże się niebawem

„Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wystąpił na konferencji AEROPAG Energetyki Odnawialnej. Ocenił, że dotychczasowe wyniki aukcji OZE są obiecujące, a już niebawem zostanie przyjęte rozporządzenie o nich w 2021 roku”.

Czytaj więcej

Nie będzie powszechnych rekompensat cen energii. Zobaczymy, co dalej

„Nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny energii pomimo zapowiedzi ministra aktywów państwowych z początku tego roku. Nowy gospodarz tej ustawy, ministerstwo klimatu i środowiska, wycofał ją z wykazu prac legislacyjnych. W zamian zaproponował zmiany prawa energetycznego. Pomoc ma być nakierunkowana na najbardziej potrzebujących zgodnie z nową definicją ubóstwa energetycznego. Propozycje zmian mogą wejść w życie w ciągu pół roku”.

Czytaj więcej