odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

 • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
 • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
 • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

 • Sekretne negocjacje Warszawy z Brukselą. Jak bezpiecznie zamknąć elektrownie węglowe?
 • Przemysł ostrzega, że opłata mocowa zwiększy import i zmniejszy inwestycje
 • Liczę, że Stany Zjednoczone powrócą do Porozumienia paryskiego
 • MKiŚ pracuje nad system hybrydowych elektrowni odnawialnych
 • Mamy najwyższą hurtową cenę energii w Unii Europejskiej
 • Wyższy cel redukcji CO2 to wyższe ceny uprawnień do emisji
 • Podział na strefy rynków energii w Europie zakłóca ich optymalizację
 • Mniejsze miejscowości mogą wytwarzać ciepło z odpadów

Sekretne negocjacje Warszawy z Brukselą. Jak bezpiecznie zamknąć elektrownie węglowe?

„Ministerstwo Klimatu w tajemnicy negocjuje z Brukselą plan jak utrzymać część elektrowni węglowych po 2025 r. Bez nich krajowy system energetyczny może sobie nie poradzić. Model wsparcia ma być wzorowany na niemieckim”.

Czytaj więcej

Przemysł ostrzega, że opłata mocowa zwiększy import i zmniejszy inwestycje

„Przedstawiciele biznesu bardzo liczą na ulgi dla największych nabywców energii. Rząd zapewniał, że chciałby je wprowadzić, lecz czeka na zielone światło ze strony Komisji Europejskiej. W efekcie przedsiębiorcy podliczają, ile będzie kosztować ich nowe prawo, które wchodzi w życie już od przyszłego roku. Im bardziej energochłonna branża, tym gorzej”.

Czytaj więcej

Liczę, że Stany Zjednoczone powrócą do Porozumienia paryskiego

„Działania zmierzające do realizacji celów Porozumienia paryskiego, wpływ wyników wyborów prezydenckich USA na ich realizację oraz wyzwania i szanse transformacji energetycznej w Polsce, były głównymi tematami poruszonymi podczas wydarzenia zorganizowanego przez amerykański think thank Atlantic Council”.

Czytaj więcej

MKiŚ pracuje nad system hybrydowych elektrowni odnawialnych

„Ministerstwo klimatu i środowiska opracowuje system hybrydowych elektrowni odnawialnych. Zdaniem Ireneusza Zyski, wiceministra tego resortu oraz pełnomocnika rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), mogą one w przyszłości regulować pracę systemu elektroenergetycznego. Mówił o nich podczas konferencji online "Energetyka 2030. Nowa energia do zmian" zorganizowanej przez Forum Energii”.

Czytaj więcej

Mamy najwyższą hurtową cenę energii w Unii Europejskiej

„W ubiegłym miesiącu Polska miała znacznie wyższą cenę energii w notowaniach na rynku dnia następnego niż nasi sąsiedzi. Wysoką cenę energii w hurcie mieliśmy też wcześniej w tym roku, co potwierdzają dane Komisji Europejskiej. Jeśli chodzi o ceny energii dla odbiorcy końcowego nadal należymy do grupy europejskich państw z najniższymi cenami, jednak za chwilę czekają nas podwyżki”.

Czytaj więcej

Wyższy cel redukcji CO2 to wyższe ceny uprawnień do emisji

„Podniesienie celu redukcji CO2 będzie się prawdopodobnie wiązało się z wyższymi cenami uprawnień do emisji - oceniła w poniedziałek Ksenia Ludwiniak z Ministerstwa Klimatu i Środowiska podczas II Forum Innowacyjności "Klimat wobec wyzwań XXI wieku".

Czytaj więcej

Podział na strefy rynków energii w Europie zakłóca ich optymalizację

„Zmiany, które zaistnieją na rynku przed 2030 rokiem będą wynikać jeszcze z poprzedniego, trzeciego pakietu energetycznego jak również pakietu Czysta Energii dla Europejczyków. Uważamy, że strefowość rynków, która panuje w Europie, jest dużym błędem, niesłużącym optymalizacji procesów rynkowych - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski podczas konferencji "Energetyka 2030. Nowa energia do zmian" zorganizowanej przez Forum Energii”.

Czytaj więcej

Mniejsze miejscowości mogą wytwarzać ciepło z odpadów

„Instalacje termicznego przekształcania odpadów wpisują się w cele transformacji i rozwoju ciepłownictwa, szczególnie na poziomie lokalnym, gdzie konieczna jest wymiana przestarzałych źródeł ciepła na nowoczesne instalacje kogeneracyjne, które jednocześnie pozwolą rozwiązać problem zalegającej frakcji energetycznej odpadów. Instalacje będą spełniały restrykcyjne wymagania środowiskowe, w tym europejskie normy emisji przemysłowych, zawierające limity zanieczyszczeń powietrza – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba”.

Czytaj więcej