odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Przemysł walczy o niższe rachunki za prąd
  • Energetyka przechodzi cyfrową rewolucję
  • Ostatnia w tym roku polska aukcja CO2 z rekordowymi przychodami
  • Cło węglowe może okazać się pułapką dla unijnego przemysłu
  • W listopadzie duży spadek importu energii elektrycznej przy wzroście produkcji i spadku zużycia
  • Strata górnictwa w 2020 roku wynosi ponad trzy miliardy złotych
  • Niemcy rezygnują z opłaty na rzecz wsparcia produkcji zielonego wodoru

Przemysł walczy o niższe rachunki za prąd

„Wzrost rachunków za energię elektryczną spowodowany wejściem od 2021 roku opłaty mocowej to poważny problem dla przemysłu. Same huty będą musiały zapłacić za prąd o 200 mln zł więcej. Trwa więc o walka o zgodę Brukseli na ulgi od nowej opłaty”.

Czytaj więcej

Energetyka przechodzi cyfrową rewolucję

„Elementem, uznawanej już za nieuchronną, transformacji energetycznej jest digitalizacja całego sektora. Przełom nadchodzi znacznie szybciej, niż to jeszcze niedawno przewidywano. A to oznacza, że firmy działające na rynku muszą wykorzystać wszystkie narzędzia by radykalnie zmienić sposób działania”.

Czytaj więcej

Ostatnia w tym roku polska aukcja CO2 z rekordowymi przychodami

„W środę giełda EEX przeprowadziła ostatnią tym roku aukcję uprawnień do emisji dwutlenku węgla w imieniu Polski. Na fali trwającego od początku listopada trendu wzrostowego i w związku z wysokim wolumenem aukcja przyniosła rekordowe przychody do budżetu”.

Czytaj więcej

Cło węglowe może okazać się pułapką dla unijnego przemysłu

„Mechanizm nakładający opłaty za emisję CO2 na eksporterów do Unii Europejskiej zagrozi też firmom ze Wspólnoty - informuje Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj więcej

W listopadzie duży spadek importu energii elektrycznej przy wzroście produkcji i spadku zużycia

„Choć zużycie energii elektrycznej w listopadzie było niższe niż październiku, to w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej wzrosło o prawie 2 proc. Wzrosła również produkcja krajowa, tak w odniesieniu poprzedniego miesiąca, jak i listopada 2019 r., czemu towarzyszył zdecydowany spadek importu”.

Czytaj więcej

Strata górnictwa w 2020 roku wynosi ponad trzy miliardy złotych

„Wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń powiedział w rozmowie z nettg.pl (Trybuna Górnicza), że zapotrzebowanie krajowej energetyki na węgiel kamienny w 2021 roku będzie niższe o siedem milionów ton od planowanego. Zaznaczył, że strata górnictwa polskiego po trzech kwartałach tego roku wyniosła ponad 3,3 mld zł”.

Czytaj więcej

Niemcy rezygnują z opłaty na rzecz wsparcia produkcji zielonego wodoru

„Niemiecki rząd zniósł opłatę doliczaną do cen energii przeznaczaną na wsparcie technologii wytwarzania zielonego wodoru, wytwarzanego z procesu elektrolizy”.

Czytaj więcej