odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • KE spóźni się z przydziałem bezpłatnych uprawnień do emisji CO2
  • Metanowy problem polskich kopalń
  • Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wspierającej morskie farmy wiatrowe
  • W przyszłym tygodniu międzynarodowa konferencji w sprawie polityki sprawiedliwej transformacji
  • Raport o przyszłości źródeł węglowych oparty na niepełnych informacjach
  • Szef EDF wzywa Europę do włączenia energii jądrowej do Zielonego Ładu

KE spóźni się z przydziałem bezpłatnych uprawnień do emisji CO2

„Komisja Europejska w piątkowym komunikacie przyznała, że przydział bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla na przyszły rok opóźni się o kilka miesięcy”.

Czytaj więcej

Metanowy problem polskich kopalń

„Na temat emisji metanu w przez polskie kopalnie pisze "Parkiet". Dziennik zwraca uwagę, że Komisja Europejska pracuje właśnie nad strategią metanową, która może mieć duży wpływ na funkcjonowanie naszego górnictwa węgla kamiennego”.

Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wspierającej morskie farmy wiatrowe

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, przedłożony przez Ministra Klimatu i Środowiska. Nowe regulacje znacząco ułatwią wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku oraz rozwój polskich firm z sektora gospodarki morskiej”.

Czytaj więcej

W przyszłym tygodniu międzynarodowa konferencji w sprawie polityki sprawiedliwej transformacji

„W przyszłą środę, 2 grudnia odbędzie się w formule online konferencji wysokiego szczebla "People and Climate. Just Transition in Practice" z udziałem przedstawiciel m.in. ONZ, UNFCCC, Komisji Europejskiej i Banku Światowego oraz ministrów odpowiedzialni za wdrażanie polityki sprawiedliwej transformacji z 11 krajów świata, w tym z Wielkiej Brytanii i Kanady. Gospodarzem konferencji będzie Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka”.

Czytaj więcej

Raport o przyszłości źródeł węglowych oparty na niepełnych informacjach

„Raport fundacji Instrat i ClientEarth o przyszłości aktywów węglowych w polskiej energetyce jest oparty na niepełnych danych - ocenia dyrektor Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Tomasz Dąbrowski. Autorzy wyciągają fałszywe wnioski – dodaje”.

Czytaj więcej

Szef EDF wzywa Europę do włączenia energii jądrowej do Zielonego Ładu

„Komisja Europejska powinna włączyć energię jądrową do technologii czystej energii, które będą finansowane w ramach niskoemisyjnej polityki Zielonego Ładu, powiedział prezes i dyrektor generalny EDF Jean-Bernard Lévy na czacie internetowym z dyrektorem wykonawczym Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) Fatihem Birolem. Zauważył, że kilka krajów europejskich polega na energetyce jądrowej, aby osiągnąć cele energetyczne i klimatyczne”.

Czytaj więcej