odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły w 2019 r. do najniższego poziomu od trzech dziesięcioleci
  • URE podał stawki opłaty mocowej
  • Polskie kopalnie mogłyby zarobić miliony złotych na metanie, który emitują
  • Państwa UE poparły propozycję Michela zaproszenia Bidena na szczyt w 2021 r.
  • PGE zabiega w Brukseli o przeprojektowanie systemu ETS
  • Rząd dał zielone światło morskim wiatrakom

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadły w 2019 r. do najniższego poziomu od trzech dziesięcioleci

„Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek roczne sprawozdanie z postępów w realizacji działań UE w dziedzinie klimatu. Z raportu KE wynika, że emisje gazów cieplarnianych w UE-27 w 2019 r. spadły o 3,7 proc. rok do roku, podczas gdy PKB wzrósł o 1,5 proc. W porównaniu do 1990 roku emisje spadły o 24 proc.”.

Czytaj więcej

URE podał stawki opłaty mocowej

„Urząd Regulacji Energetyki opublikował w poniedziałek informację na temat wysokości opłaty mocowej dla poszczególnych grup odbiorców. W rachunkach za energii w przyszłym roku pojawi się też opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa”.

Czytaj więcej

Polskie kopalnie mogłyby zarobić miliony złotych na metanie, który emitują

„Think tank Ember przeanalizował dane o europejskich emisjach metanu zgłoszone do UNFCCC w 2018 roku oraz dane o emisjach z poszczególnych polskich kopalni. W efekcie przedstawia sześć proponowanych rozwiązań, które jego zdaniem pomogłyby zmniejszyć emisje metanu z polskich kopalń węgla”.

Czytaj więcej

Państwa UE poparły propozycję Michela zaproszenia Bidena na szczyt w 2021 r.

„Ambasadorowie państw członkowskich przy UE poparli w poniedziałek na spotkaniu w Brukseli propozycję szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela zaproszenia prezydenta elekta USA Joe Bidena na szczyt UE w 2021 r.”.

Czytaj więcej

PGE zabiega w Brukseli o przeprojektowanie systemu ETS

„PGE zabiega w Brukseli o zapewnienie sprawiedliwej transformacji energetycznej poprzez m.in. zwiększenie Funduszu Modernizacyjnego w ramach nadchodzącej reformy ETS”.

Czytaj więcej

Rząd dał zielone światło morskim wiatrakom

„Do Sejmu trafi wreszcie ustawa, która daje szansę na otwarcie rozpoczęcie programu inwestycyjnego za ponad 100 mld zł. Ale to dopiero początek drogi - trzeba jeszcze uzyskać zgodę Komisji Europejskiej oraz, co najważniejsze, pozyskać kapitał”.

Czytaj więcej