odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Prezes Towarowej Giełdy Energii: Czekają nas duże zmiany
  • Nowa runda dotacji na fotowoltaikę dla firm z woj. śląskiego
  • Kurtyka: ok. 2023 roku będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski
  • W grudniu odbędzie się druga w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną
  • EEX będzie nadal platformą aukcyjną EU ETS

Prezes Towarowej Giełdy Energii: Czekają nas duże zmiany

„Nowe trendy pojawiają się także wewnątrz samej energetyki, a więc nowe mechanizmy cenowe, którymi może się ona rządzić. Coraz większa dynamika tych zmian, powoduje, że rośnie znaczenie rynku giełdowego, na którym transakcje zawierane są poprzez fizyczną dostawę przy zachowaniu bezpieczeństwa rozliczeń. Jeszcze rok temu rynek dnia bieżącego był w Polsce mało płynny. Od momentu, kiedy wdrożyliśmy rynek dnia bieżącego w europejskim modelu XBID, gdzie następuje wymiana z innymi państwami, zaobserwowaliśmy znacznie większą aktywność naszych uczestników”.

Czytaj więcej

Nowa runda dotacji na fotowoltaikę dla firm z woj. śląskiego

„Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne, po które mogą sięgnąć mikro, mali i średni przedsiębiorcy z województwa śląskiego”.

Czytaj więcej

Kurtyka: ok. 2023 roku będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski

„My przewidujemy, że w okolicach 2023 r. będzie potrzebna refleksja i rewizja polityki energetycznej Polski po to, aby ta spójna wizja transformacji krajowej energetyki została jeszcze uzupełniona o te aspekty, które się pojawią w ciągu najbliższego roku, dwóch".

Czytaj więcej

W grudniu odbędzie się druga w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną

„Sesja aukcji potrwa 3 dni robocze. Otwarcie nastąpi 10 grudnia o godzinie 8:15, a zamknięcie 14 grudnia o godzinie 16:15. Zgodnie z regulaminem aukcji zatwierdzonym przez Ministra Energii w listopadzie 2019 roku aukcja zostanie przeprowadzona w formie pisemnej, w postaci papierowej. Ogłoszenie o aukcji dostępne jest na stronie BIP URE. Formularze ofert zamieszczone są na stronie internetowej URE”.

Czytaj więcej

EEX będzie nadal platformą aukcyjną EU ETS

„Aukcje na nowej wspólnej platformie aukcyjnej rozpoczną się w 2021 r. EEX będzie nadal prowadzić sprzedaż jednostek EUA oraz EUAA (sektor lotniczy) poszczególnych krajów UE przez następne pięć lat. Będzie również sprzedawać uprawnienia do emisji, które są przeznaczone na finansowanie Funduszu Modernizacyjnego i Funduszu Innowacji”.

Czytaj więcej