odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w 3. edycji francusko-niemieckiego Forum Energetycznego
  • UE stara się usunąć paliwa kopalne z listy inwestycji chronionych Traktatem Karty Energetycznej
  • Marazm na rynku, odbiorcy coraz rzadziej zmieniają sprzedawcę
  • Huśtawki cenowej na rynku CO2 ciąg dalszy

Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w 3. edycji francusko-niemieckiego Forum Energetycznego

"Europejski Zielony Ład ma szczególne znaczenie w kontekście ożywienia gospodarczego związanego z pandemią COVID-19. Jednak nie możemy mówić o zwiększeniu unijnego celu redukcyjnego bez zaproponowania planu działania na rzecz jego realizacji i wsparcia finansowego, które pozwoliłoby każdemu państwu członkowskiemu na tę transformację. Ważne jest, aby łagodzić zagrożenia związane ze zmianami, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego czy utrata miejsc pracy"

Czytaj więcej

UE stara się usunąć paliwa kopalne z listy inwestycji chronionych Traktatem Karty Energetycznej

„Ostatnio firmy z branży paliw kopalnych wykorzystały TKE do pozwania słoweńskiego rządu w sprawie ochrony środowiska i zakwestionowania planu odejścia od węgla przez holenderski rząd. Firmy argumentowały, że polityka klimatyczna rządu niesprawiedliwie szkodzi wartości ich aktywów. Podobne przypadki mogą kosztować podatników na całym świecie do 1,3 biliona euro do 2050 roku. Niewiele mniej niż połowa tych kosztów spadłaby na UE. UE naciska na reformę traktatu, ale wszystkich 53 sygnatariuszy TKE musi się zgodzić na zmiany, a Japonia i kraje Azji Środkowej zablokowały reformy”.

Czytaj więcej

Marazm na rynku, odbiorcy coraz rzadziej zmieniają sprzedawcę

„Jak wynika z opublikowanych w środę przez Urząd Regulacji Energetyki danych, we wrześniu 2020 r. liczba zmian sprzedawcy na rynku odbiorców biznesowych i instytucjonalnych wyniosła 228. Co prawda jest to więcej niż miesiąc i rok temu, kiedy w tej grupie odbiorców odnotowano odpowiednio 147 i 142 zmian, ale zdecydowanie poniżej choćby ubiegłorocznej średniej miesięcznie , która była na poziom ok. 744 zmian. Przypominamy, że na polskim rynku funkcjonuje ok. 2,7 mln odbiorców biznesowych i instytucjonalnych”.

Czytaj więcej

Huśtawki cenowej na rynku CO2 ciąg dalszy

„Polska aukcja sprzed dwóch tygodni została rozliczona po kursie 23,96 euro, kolejna zakończyła się spadkiem ceny, ale później obserwowaliśmy zwyżkę notowań i cenę zbliżoną do 25 euro. Huśtawka cenowa przyniosła ostry spadek cen do poziomu 22,94 euro na aukcji organizowanej w imieniu Wielkiej Brytanii w ubiegłą środę, co było nowym minimum od 18 czerwca. Jednak we wtorek uczestnicy aukcji płacili już za jednostkę EUA 24,4 euro, po wzrośnie o prawie 6 proc. w porównaniu do aukcji w poniedziałek. Według analityków wczorajszy wzrost był między innymi efektem kontynuacji odreagowania ubiegłotygodniowych spadków związanych z COVID”.

Czytaj więcej