odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Drugi kwartał na rynkach gazu i energii elektrycznej w UE pod mocnym pływem pandemii
  • PSE będą operatorem informacji rynku energii
  • Ministerstwo klimatu chce stworzyć łańcuch wartości biogazu w Polsce
  • Polska może się wpisać w unijny cel redukcji emisji CO2
  • Czy Europa potrzebuje podatku od śladu węglowego?
  • Będziemy bacznie przyglądać się, czy transformacja energetyczna jest hamowana przez politykę

Drugi kwartał na rynkach gazu i energii elektrycznej w UE pod mocnym pływem pandemii

„Jak wynika z właśnie opublikowanych sprawozdań Komisji Europejskiej na temat sytuacji na rynkach gazu i energii elektrycznej w drugim kwartale, wprowadzone w tym okresie ograniczenia związane z pandemią koronawirusa miały bezprecedensowy wpływ spadek zużycia gazu i energii elektrycznej”.

Czytaj więcej

PSE będą operatorem informacji rynku energii

„Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zostały wyznaczone do pełnienia funkcji Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE). Do tej pory brakowało podmiotu operującego pełną i dostępną wiedzą o energetyce”.

Czytaj więcej

Ministerstwo klimatu chce stworzyć łańcuch wartości biogazu w Polsce

„W siedzibie ministerstwa klimatu i środowiska podpisano list intencyjny ws. partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Zawarto także porozumienie sektorowe, które podpisali przedstawicie ministerstwa klimatu i środowiska i branży, w tym PKN Orlen, PGNiG, PFR oraz instytucji naukowych”.

Czytaj więcej

Polska może się wpisać w unijny cel redukcji emisji CO2

Forum Energii: „Co najmniej 55 procent – taki cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku stawia Komisja Europejska przed krajami członkowskimi. Od coraz bardziej wymagającej polityki klimatycznej nie ma już odwrotu. Forum Energii w nowej analizie pokazuje, że Polska może wpisać się w tę politykę”.

Czytaj więcej

Czy Europa potrzebuje podatku od śladu węglowego?

„Europa obawia się spadku konkurencyjności jej gospodarki jako skutku ubocznego zaawansowanej polityki klimatycznej. Obciążenie emitentów poza granicami Unii Europejskiej kosztami emisji CO2 to jedno z rozwiązań zaradczych branych pod uwagę”.

Czytaj więcej

Będziemy bacznie przyglądać się, czy transformacja energetyczna jest hamowana przez politykę

„Podczas wtorkowej debaty z samorządowcami z Komitetu Regionów wiceszef KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans odniósł się do wystąpienia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który powiedział, że miastom potrzebny jest bezpośredni dostęp do funduszy unijnych”.

Czytaj więcej