odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • W ubiegłym roku najostrzejszy od dziesięciu spadek emisji gazów cieplarnianych w UE
  • Jeśli chodzi o Polskę, to jestem optymistą
  • Uprawnienia EUA w sierpniu zyskały na wartości 9,21 proc.
  • Regiony górnicze nie mogą stać się zdegradowanymi i bezludnymi wyspami
  • Rusza kolejny etap prac nad Krajowym Planem Odbudowy
  • Szefowa brytyjskiej delegacji przy COP26: Firmy mają większe ambicje klimatyczne niż rządy

W ubiegłym roku najostrzejszy od dziesięciu spadek emisji gazów cieplarnianych w UE

„Wstępne dane Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency - EEA) dotyczące emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej w 2019 r. wskazują na największy spadek emisji od kryzysu gospodarczego w 2009 r.”.

Czytaj więcej

Jeśli chodzi o Polskę, to jestem optymistą

Frans Timmermans: „Jeśli chodzi o Polskę, to jestem optymistą. Po pierwsze, polska gospodarka i społeczeństwo są w stanie przeprowadzić transformację - udowadniają to od 30 lat. Po drugie, Polacy to naród wziętych inżynierów. Wśród nich jest dużo dobrze wykształconych specjalistów, a tych bardzo brakuje w całej Europie. Po trzecie, UE wykazuje się solidarnością”.

Czytaj więcej

Uprawnienia EUA w sierpniu zyskały na wartości 9,21 proc.

KOBiZE: „Uprawnienia EUA w sierpniu zyskały na wartości 9,21 proc. Średnia arytmetyczna cena EUA z 21 transakcyjnych dni wyniosła 26,82 euro”.

Czytaj więcej

Regiony górnicze nie mogą stać się zdegradowanymi i bezludnymi wyspami

Anna Hetman: „Wszystkie gminy górnicze stoją przed ogromnym wyzwaniem, które powinno być wsparte przez rząd, bo likwidacja kopalń to zagrożenie odpływu ludności oraz pozostawione zdegradowane i niezagospodarowane tereny”.

Czytaj więcej

Rusza kolejny etap prac nad Krajowym Planem Odbudowy

„Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które koordynuje Krajowy Plan Odbudowy, rozpoczęło kolejny etap prac nad nadesłanymi propozycjami ministerstw i regionów - poinformował w piątek resort. W pierwszym etapie wpłynęło prawie 1,2 tys projektów, między innymi z obszaru energetyki”.

Czytaj więcej

Szefowa brytyjskiej delegacji przy COP26: Firmy mają większe ambicje klimatyczne niż rządy

„Była minister energii Wielkiej Brytanii i szefowa brytyjskiej delegacji przed COP26 Claire O’Neill powiedziała, że sektor prywatny ma nierzadko większe ambicje klimatyczne niż rządy państw”.

Czytaj więcej