odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • spadający potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech,
  • coraz więcej OZE w Polsce,
  • 2015 rekordowym rokiem pod względem inwestycji w morskie farmy wiatrowe,
  • spadające ceny katarskiego LNG.

Niemiecki rynek solarny rozwija się najwolniej od 10 lat

portal gramwzielone.pl

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych, które Niemcy zainstalowali w ubiegłym roku, spadł do najniższego poziomu od około 10 lat. Fotowoltaika w Niemczech wchodzi w nowy etap, w którym o jej rozwoju nie decydują już preferencyjne taryfy za sprzedaż energii, ale rosnąca rynkowa konkurencyjność tej technologii.

Rekordowe dla niemieckiego sektora fotowoltaicznego były lata 2010-2012, kiedy w Niemczech co roku powstawały instalacje fotowoltaiczne o potencjale po ponad 7 GW. Później jednak potencjał nowych instalacji zaczął maleć wraz z obniżaniem przez Berlin preferencyjnych taryf gwarantowanych dla producentów energii słonecznej.

W 2013 r. Niemcy zainstalowali 3,3 GW systemów fotowoltaicznych, a rok później 1,89 GW. W ubiegłym roku łączna moc nowych instalacji PV była jeszcze niższa i wyniosła – jak policzył PV Magazine – już "tylko" 1,37 GW.

Aktualny poziom taryf gwarantowanych dla nowych instalacji sprawia, że niemiecki rynek fotowoltaiczny funkcjonuje praktycznie już na warunkach rynkowych. Obecnie właściciele nowych instalacji mogą korzystać ze stałych taryf, których wysokość wynosi – w zależności od wielkości systemu – od 0,853 euro/kWh do 0,1231 euro/kWh.

Czytaj więcej

Potencjał fotowoltaiki w Polsce przekroczył 70 MW

portal gramwzielone.pl

W ubiegłym roku w Polsce powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 50 MW, a ich łączny potencjał wzrósł do ponad 71 MW. Całkowity potencjał OZE w naszym kraju na koniec 2015 roku wyniósł niemal 7 GW, co jest zasługą głównie inwestycji w sektorze wiatrowym.

Według Urzędu Regulacji Energetyki, w ubiegłym roku potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrósł o 941,4 MW – do poziomu 6,97 GW. W 2014 r. potencjał OZE zwiększył się o 517,9 MW, rok wcześniej o 1094,6 MW, a w roku 2012 – o 1334 MW.

Ubiegłoroczny wzrost potencjału OZE to głównie efekt przyrostu zainstalowanych mocy w energetyce wiatrowej. Według danych URE, w 2015 r. moc elektrowni wiatrowych wzrosła z 3,833 GW do 4,592 GW. Wynik na koniec 2015 r., który podaje URE, jest jednak dużo niższy choćby od szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, które szacuje, że łączny potencjał farm wiatrowych w Polsce przekracza już 5 GW.

Czytaj więcej

13,3 mld euro inwestycji w farmy wiatrowe na morzu

portal gramwzielone.pl

Według Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA) ubiegły rok był rekordowy pod względem wartości inwestycji w europejskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

EWEA szacuje, że w 2015 r. wartość inwestycji w sektorze offshore na Starym Kontynencie podwoiła się w stosunku do roku 2014 i wyniosła 13,3 mld euro. Ubiegły rok był rekordowy również pod względem potencjału uruchomionych farm wiatrowych na morzu. W sumie w 2015 r. europejski potencjał offshore zwiększył się o 3,019 GW, co jest wartością ponad dwukrotnie większą w porównaniu do roku 2014 r.

O rekordowym potencjale elektrowni wiatrowych na morzu w ubiegłym roku zdecydowali Niemcy, podłączając farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,282 GW. Mniejszy udział w tym wyniku mieli Brytyjczycy (556 MW) oraz Holendrzy (180 MW).

Przeciętna jednostkowa moc 754 turbin przyłączonych w ubiegłym roku wyniosła 4,2 MW, podczas gdy w roku 2014 było to 3,7 MW.

Czytaj więcej

Katarczycy tną ceny LNG

redaktor Wojciech Krzyczkowski | portal wysokienapiecie.pl

Eksporterzy LNG z Kataru dokonali ostatnio kilku spektakularnych obniżek cen skroplonego gazu dla azjatyckich odbiorców. Powodem jest oczywiście spadek cen ropy, do których indeksowane są kontrakty LNG. Od początku spadków półtora roku temu branża LNG mówi o konieczności zmiany formuł cenowych, które zawodzą w czasie naftowego dołka.

Czytaj więcej