odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy między innymi:

  • wypowiedź wiceministra środowiska o spalarniach w Polsce,
  • konsekwencje polityki klimatycznej,
  • CEZ szuka możliwości rozwoju,
  • decyzja w sprawie skargi w sprawie rezerwy CO2 dopiero za rok,
  • rozmowa z Profesorem Janem Popczykiem z Politechniki Śląskiej.

Wiceminister środowiska o spalarniach w Polsce i Krajowym programie gospodarki odpadami

redaktor Bartosz Dyląg | serwis Polskiej Agencji Prasowej

Poprzedni rząd przesadził z liczbą zaplanowanych spalarni, zaniechał też walki z szarą strefą na rynku odpadów.

uważa Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Czytaj więcej

Szyszko mówi w Sejmie o konsekwencjach polityki klimatycznej dla Polski

portal biznesalert.pl

W Sejmie 28 stycznia odbyło się posiedzenie Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, zgodnie z planem pracy poświęcone rozpatrzeniu informacji na temat konsekwencji Pakietu Klimatycznego Unii Europejskiej w kontekście ustaleń Szczytu Paryskiego COP21 dla krajowego systemu energetycznego.

Informację przedstawił minister środowiska prof. Jan Szyszko, obecny był również pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. Minister przedstawił krytyczną ocenę zaostrzenia norm obowiązujących w pakiecie – zamiast przyjętych wcześniej ograniczeń 3 x 20 proc., państwa członkowskie UE ma obowiązywać zasada 27 X 40 X 40. Jego zdaniem wyśrubowane normy polityki klimatycznej w pakiecie wyraźnie są sprzeczne z przyjętym na Szczycie Paryskim porozumieniem, z "miękkim" potraktowaniem zobowiązania poszczególnych państw zwłaszcza, jeśli chodzi o redukcję emisji.

Czytaj więcej

Ciepłownictwo, kogeneracja i OZE na celowniku czeskiego koncernu energetycznego CEZ

redaktor Aneta Wieczerzak-Krusińska | portal ekonomia24.pl

Ciepłownictwo, kogeneracja i OZE – polska spółka czeskiego koncernu energetycznego szuka możliwości rozwoju w naszym kraju. CEZ dostrzega szansę zarówno w przejęciach, jak i rozszerzaniu dziś prowadzonego biznesu. – Stale analizujemy wszystkie możliwości inwestycyjne, które pojawiają się na polskim rynku. Również te dotyczące węglowych źródeł energii – mówi Bohdana Horáčková, prezes CEZ Polska pytana o możliwość zakupu aktywów EDF (Francuzi chcą się wycofać z energetyki konwencjonalnej w wielu krajach), ale też o zainteresowanie pogrążonym w kłopotach ZE PAK.

Czytaj więcej

Polska już złożyła skargę ws. rezerwy CO2, decyzja za rok

redaktor Dariusz Ciepiela | portal wnp.pl

Polska 4 stycznia br. złożyła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę o stwierdzenie nieważności decyzji Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami. Sprawa jest bardzo skomplikowana, w efekcie czego postępowanie może potrwać nawet dłużej niż rok - wynika z informacji uzyskanych przez wnp.pl.

Czytaj więcej

Polska to największy w Europie plac budowy bloków węglowych

rozmowa z Profesorem Janem Popczykiem z Politechniki Śląskiej | portal reo.pl

Polska energetyka do roku 2050 musi być oparta na węglu i wykorzystaniu krajowych surowców – przekonywał w ubiegłym tygodniu Krzysztof Tchórzewski. W opinii ministra energii rezygnacja z węgla byłaby równoznaczna ze zmniejszeniem się PKB Polski i dlatego, ponieważ wciąż gonimy bogatsze kraje zachodnie, konieczne jest rozwijanie sektora niskoemisyjnej energetyki węglowej, który byłby także obszarem rozwijania kompetencji polskich uczelni. Z taką perspektywą rozwoju sektora energetycznego nie zgadza się prof. Jan Popczyk, z którym rozmawiamy o tym, dlaczego agresywne inwestowanie w energetykę węglową to droga bez przyszłości.

Czytaj więcej