odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy FORUMCO2 zawarto 5 artykułów, między innymi:

  • informację o wizycie w Polsce komisarzy UE ds. klimatu i energii oraz ds. środowiska
  • brytyjskim odwrocie od technologii CCS,
  • taniejących uprawnieniach do emisji CO2.

Wielka Brytania wycofuje się z technologii CCS

Departament energii i zmian klimatu rządu brytyjskiego odwołał konkurs, którego celem było komercyjne wdrożenie technologii wychwytywania i przechowywania C02 z elektrowni.

Czytaj więcej

Jakie jest stanowisko Polski ws. zmian w systemie handlu emisjami?

W tym tygodniu minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister środowiska Jan Szyszko będą w Warszawie rozmawiać z komisarzem UE ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguelem Arias Cañete. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. reformy europejskiego systemu handlu emisjami (EU ETS).

Czytaj więcej

Do Warszawy przylatują komisarze UE ds. klimatu i i energii oraz ds. środowiska

W tym tygodniu przybędzie do Warszawy komisarz UE ds. klimatu Miguel Arias Canete, a w przyszłym - komisarz ds. środowiska Karmenu Vella; mają zaplanowane spotkania z ministrami oraz pełnomocnikiem rządu - poinformowało w środę Przedstawicielstwo KE w Polsce.

Czytaj więcej

Walka ze zmianami klimatu szansą dla gospodarki USA (źródło: serwis Polskiej Agencji Prasowej)

Walka ze zmianami klimatycznymi jest szansą dla amerykańskiej gospodarki - powiedział Barack Obama w swym ostatnim orędziu o stanie państwa, które we wtorek wieczorem czasu lokalnego wygłasza w Kongresie USA. Obama podkreślił, że walka ze zmianami klimatycznymi otwiera ogromne możliwości dla amerykańskich firm, które będę mogły produkować i sprzedawać "energię przyszłości".

Od stanu Iowa po Teksas energia uzyskiwana z siły wiatru jest tańsza od zanieczyszczającej środowisko energii konwencjonalnej

powiedział prezydent.
 

Spadek wartości uprawnień do emisji CO2

W grudniu doszło do spadku wartości cen uprawnień do emisji CO2. Europejskie jednostki w ciągu miesiąca straciły 4,2 proc. (stosunek średnich cen zamknięcia listopada i grudnia). Średnia cena zamknięcia miesiąca wyniosła 8,22 euro i była najniższa od września br. W ciągu miesiąca jednostki EUA były wyceniane w przedziale 8,00-8,59 euro – pisze Wojciech Hofman z domu maklerskiego Consus S.A.

Czytaj więcej