odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

List otwarty do Prezesa Rady Ministrów

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (FOEEiG), organizacja której członkami są izby gospodarcze, związki pracodawców, stowarzyszenia i fundacje zrzeszające największych przemysłowych odbiorców energii elektrycznej i gazu, w liście otwartym do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz kondycją polskiego sektora energetycznego, który nie jest w stanie dostarczać przemysłowi energii w konkurencyjnych cenach.

Forum zaproponowało sześć działań, które mogłyby pomóc rozwiązać ten ogromny problem.

Szczegóły znajdą Państwo w załączniku.

W dzisiejszym przeglądzie prasy zawarto 18 artykułów. Między innymi informacje o:

  • przedłużenia na rok dotychczasowych zasad wsparcia działań mających na celu oszczędzanie energii elektrycznej,
  • nowelizacji ustawy o OZE,
  • nominacjach na wiceministrów energii,
  • zmianach w zarządach PSE i Gaz-Systemu.

Tchórzewski: zyski firm energetycznych nie powinny iść na dywidendę, a na inwestycje

Jak powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", polska energetyka będzie powiązana z górnictwem, ponieważ nadal będzie opierać się na węglu. Do 2025 r. branża powinna przeznaczyć 50 mld zł na inwestycje, dlatego zyski firm energetycznych nie powinny iść na dywidendę.

Czytaj więcej

Nowy zarząd Gaz-Systemu

W dniu 31 grudnia 2015 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie dokonało zmian w składzie zarządu Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Czytaj więcej

Nowy zarząd PSE

W dniu 31 grudnia decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki dokonano zmian w składzie rady nadzorczej i zarządu PSE.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii - poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria. Da to podstawę do odroczenia - o pół roku - wejścia w życie najważniejszej części regulacji dot. m.in. aukcji OZE oraz systemów wsparcia "zielonej energii".

Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o efektywności energetycznej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o efektywności energetycznej - poinformowała w czwartek prezydencka kancelaria. Oznacza to, że jeszcze przez rok będą obowiązywały dotychczasowe zasady wsparcia działań mających na celu oszczędzanie energii.

Czytaj więcej

Polskie spółki węglowe zwiększają wydobycie węgla koksowniczego

W związku z trudną sytuacją w segmencie paliw kopalnych spółki węglowe poszukują metod na wyjście z kryzysu. Jedną z nich może być większa eksploatacja węgla koksowniczego.

Czytaj więcej

URE: przetarg ws. poprawy efektywności energetycznej

Białe certyfikaty czekają na zwycięzców przetargu związanego z wyborem przedsięwzięć przyczyniających się do polepszenia efektywności energetycznej w Polsce.

Czytaj więcej

UOKiK: Spółki energetyczne największym beneficjentem pomocy publicznej

Ponad 25 mld zł to kwota pomocy publicznej udzielonej w 2014 roku – tak wynika z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z pomocy publicznej najbardziej skorzystały spółki energetyczne.

Czytaj więcej

Tobiszowski: rząd nie będzie likwidował kopalń

Jak poinformował BiznesAlet.pl, w wypowiedzi dla Programu Pierwszego Polskiego Radia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewnił, że górnicy mogą być spokojni. Nowy rząd nie będzie likwidował kopalń.

Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. zagrożeń w kopalniach wejdzie w życie pół roku później

Rozporządzenie ministra środowiska dotyczące zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych wejdzie w życie z początkiem lipca br., czyli pół roku później niż zakładano. Termin przesunięto po raz kolejny. Tym samym wciąż obowiązują w tym zakresie regulacje sprzed 14 lat.

Czytaj więcej

Rok 2016 przełomowy dla górnictwa i energetyki

W 2016 r. muszą zostać podjęte działania w sektorze górnictwa i albo będzie to rzeczywisty proces transformacji, albo straty górnictwa zostaną przerzucone do innych sektorów. Rok 2016 będzie ważny także dla rozwoju odnawialnych źródeł energii - mówi wnp.pl Konrad Świrski, profesor nadzwyczajny w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej, prezes Transition Technologies.

Czytaj więcej

CEEP: Swobodny przepływ zasobów energii winien być fundamentem Unii Europejskiej

Rok 2015 upłynął w Europie pod hasłem Unii Energii. Zdaniem Central Europe Energy Partners (CEEP), Unii Europejskiej udało się stworzyć fundamenty pod system prawny i regulacyjny, którego celem jest harmonizacja krajowych sieci energetycznych. Jednocześnie zrealizowano istotne inwestycje, które pozwoliły wzmocnić infrastrukturę przesyłową i wyeliminować niektóre „samotne wyspy” na energetycznej mapie Europy.

Czytaj więcej

Pogoda wpłynie na zmniejszenie produkcji energii

Zdaniem naukowców w 2050 r. elektrownie na całym świecie będą zmagać się z silniejszymi niż kiedykolwiek falami upałów i suszami, co w znacznym stopniu może obniżyć ich możliwości wytwarzania energii.

Czytaj więcej

PSE: z powodu mrozów wzrosło zapotrzebowanie na energię

Operator polskiego systemu przesyłowego energii podejmuje niezbędne działania, by zapewnić ciągłość dostaw energii do odbiorców - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jednocześnie dodają, że z powodu mrozów "istotnie" wzrosło zapotrzebowanie na nią.

Czytaj więcej

Michał Kurtyka i Andrzej Piotrowski i Wojciech Kowalczyk wiceministrami energii

Michał Kurtyka został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie energii. Będzie odpowiadał za negocjacje z Unią Europejską. Nowy wiceminister Andrzej Piotrowski będzie odpowiadał za energetykę - poinformował w czwartek resort.

Czytaj więcej

IEO: co rynek OZE sądzi o systemie wsparcia w ustawie OZE?

Instytut Energetyki Odnawialnej przeprowadził w dniach 14-24 grudnia 2015 roku badanie na podstawie ankiety internetowej umieszczonej na swojej stronie internetowej. Badanie zakończono przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o OZE (29 grudnia 2015 r.), która odracza wejście w życie przepisów dotyczących taryf gwarantowanych i aukcji, czyli przepisów które będą przedmiotem kolejnej nowelizacji w 2016 roku.

Czytaj więcej

Rząd z przedstawicielami przemysłu o polityce klimatycznej

Przedstawiciele rządu na czele z premier Beatą Szydło spotkali się z piątek z reprezentantami najważniejszych organizacji sektora przemysłowego w Polsce. Spotkanie dotyczyło wyzwań stojących przed elektroenergetyką i przemysłem energochłonnym w kontekście polityki klimatycznej UE.

Czytaj więcej

KE potwierdza przyszłotygodniową wizytę komisarza ds. energii w Polsce

KE potwierdziła przyszłotygodniową wizytę unijnego komisarza ds. działań klimatycznych i energii Miguela Ariasa Canete w Polsce. Z ministrami energetyki Krzysztofem Tchórzewskim oraz środowiska Janem Szyszką ma on negocjować rozwiązania ws. redukcji CO2.

Czytaj więcej