odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Braki atomu, gazu, węgla i wiatru rzucają Europę na kolana
  • Prezes URE: trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze
  • Polskie ciepłownictwo w 2021 r. [Podsumowanie roku]
  • Rok 2021 w energetyce - kryzys, inflacja, dekarbonizacja [Podsumowanie roku]
  • TGE w 2021: szersze otwarcie na OZE, ekspansja i integracja rynków
  • Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)

Braki atomu, gazu, węgla i wiatru rzucają Europę na kolana

Ceny energii elektrycznej na początek przyszłego roku przekraczają w Europie już 6 tys. zł/MWh. Powód? We Francji brakuje dostępnych elektrowni atomowych, w Niemczech gazu, w Wielkiej Brytanii wiatru, a w Polsce węgla i to tak bardzo, że elektrownie ograniczają już produkcję. Jednak rynek obstawia, że najgorsze przed nami, do czego dołożą się kolejne wyłączenia elektrowni atomowych w Niemczech.

Czytaj więcej

Prezes URE: trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze

- Trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze - ocenił w rozmowie z PAP prezes URE Rafał Gawin. Jak wskazał, zmiany taryf na prąd i gaz największych podmiotów obrazują sytuację całego rynku, natomiast ciepłownictwo ma znacznie bardziej lokalny charakter.

Czytaj więcej

Polskie ciepłownictwo w 2021 r. [Podsumowanie roku]

Zgodnie z przyjętą unijną polityką w zakresie transformacji energetycznej, w tym dotyczącej ciepłownictwa, celem jest nie tylko ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawa bezpieczeństwa energetycznego, konkurencyjność i efektywność energetyczna gospodarki, ale również poprawa warunków życia obywateli UE.

Czytaj więcej

Rok 2021 w energetyce - kryzys, inflacja, dekarbonizacja [Podsumowanie roku]

Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku były ceny emisji CO2 zaczynające dławić opartą na węglu polską energetykę. Mówili o tym energetycy, politycy, temat stał się wszechobecny również w mediach, można zatem powiedzieć, że w 2021 ceny emisji CO2 przebiły świadomościowy "szklany sufit" i stały się tematem codziennych rozmów w polskich domach.

Czytaj więcej

TGE w 2021: szersze otwarcie na OZE, ekspansja i integracja rynków

Na Towarowej Giełdzie Energii rok 2021 to nie tylko szereg nowych rekordów w obrotach. Z początkiem roku ruszyły prace nad nowymi produktami giełdowymi dla energii z odnawialnych źródeł. Kończyło go natomiast porozumienie ze stroną węgierską dotyczące powołania wspólnej izby rozliczeniowej dla całego regionu.

Czytaj więcej

Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)

– Gazprom umiejętnie wykorzystuje narzędzia rynkowe do gry, która ma zgoła nierynkowy charakter i oprócz biznesowych, także cele polityczne po myśli Kremla. Ta gra może ściągnąć na Polskę scenariusz w którym ta jednak podpisze nowy kontrakt jamalski z Gazpromem a Europa wpadnie w pułapkę gazową razem z nią – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Czytaj więcej