W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Braki atomu, gazu, węgla i wiatru rzucają Europę na kolana
- Prezes URE: trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze
- Polskie ciepłownictwo w 2021 r. [Podsumowanie roku]
- Rok 2021 w energetyce - kryzys, inflacja, dekarbonizacja [Podsumowanie roku]
- TGE w 2021: szersze otwarcie na OZE, ekspansja i integracja rynków
- Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)
Braki atomu, gazu, węgla i wiatru rzucają Europę na kolana
Ceny energii elektrycznej na początek przyszłego roku przekraczają w Europie już 6 tys. zł/MWh. Powód? We Francji brakuje dostępnych elektrowni atomowych, w Niemczech gazu, w Wielkiej Brytanii wiatru, a w Polsce węgla i to tak bardzo, że elektrownie ograniczają już produkcję. Jednak rynek obstawia, że najgorsze przed nami, do czego dołożą się kolejne wyłączenia elektrowni atomowych w Niemczech.
Prezes URE: trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze
- Trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze - ocenił w rozmowie z PAP prezes URE Rafał Gawin. Jak wskazał, zmiany taryf na prąd i gaz największych podmiotów obrazują sytuację całego rynku, natomiast ciepłownictwo ma znacznie bardziej lokalny charakter.
Polskie ciepłownictwo w 2021 r. [Podsumowanie roku]
Zgodnie z przyjętą unijną polityką w zakresie transformacji energetycznej, w tym dotyczącej ciepłownictwa, celem jest nie tylko ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawa bezpieczeństwa energetycznego, konkurencyjność i efektywność energetyczna gospodarki, ale również poprawa warunków życia obywateli UE.
Rok 2021 w energetyce - kryzys, inflacja, dekarbonizacja [Podsumowanie roku]
Najważniejszym wydarzeniem mijającego roku były ceny emisji CO2 zaczynające dławić opartą na węglu polską energetykę. Mówili o tym energetycy, politycy, temat stał się wszechobecny również w mediach, można zatem powiedzieć, że w 2021 ceny emisji CO2 przebiły świadomościowy "szklany sufit" i stały się tematem codziennych rozmów w polskich domach.
TGE w 2021: szersze otwarcie na OZE, ekspansja i integracja rynków
Na Towarowej Giełdzie Energii rok 2021 to nie tylko szereg nowych rekordów w obrotach. Z początkiem roku ruszyły prace nad nowymi produktami giełdowymi dla energii z odnawialnych źródeł. Kończyło go natomiast porozumienie ze stroną węgierską dotyczące powołania wspólnej izby rozliczeniowej dla całego regionu.
Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)
– Gazprom umiejętnie wykorzystuje narzędzia rynkowe do gry, która ma zgoła nierynkowy charakter i oprócz biznesowych, także cele polityczne po myśli Kremla. Ta gra może ściągnąć na Polskę scenariusz w którym ta jednak podpisze nowy kontrakt jamalski z Gazpromem a Europa wpadnie w pułapkę gazową razem z nią – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.