odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Rekordowe ceny elektrowni na rynku mocy
  • Narasta gazowa presja
  • Gaz w Europie podrożał o 27 procent w dzień i pobił historyczny rekord cenowy
  • Ceny prądu w Polsce wśród najwyższych na świecie w stosunku do pensji
  • Wiatraków przybywa, ale nowych projektów brak. Jest jednak dobry sygnał

Rekordowe ceny elektrowni na rynku mocy

400 zł za kilowat - tyle zapłacimy za nowe jednostki, które wygrały aukcję na 2026 r. Cena na rynku mocy od 2019 r. wzrosła o 100 proc. Kontrakty mocowe dostały trzy duże elektrownie gazowe, ale na najbardziej zuchwały krok zdecydowała się należąca do Enei elektrownia w Połańcu

Czytaj więcej

Narasta gazowa presja

Ponad 180 euro za megawatogodzinę błękitnego paliwa – tę zawrotną cenę musieli wczoraj zapłacić kupcy na holenderskiej giełdzie w Rotterdamie. To skutek m.in. ograniczeń dostaw gazu ze Wschodu.

Czytaj więcej

Gaz w Europie podrożał o 27 procent w dzień i pobił historyczny rekord cenowy

Powód podwyżki to informacje o braku rezerwacji dodatkowych mocy Gazociągu Jamalskiego przez rosyjski Gazprom, rekordowo niskie zapasy w magazynach europejskich pod kontrolą tej firmy oraz zimna aura zwiększająca zapotrzebowanie.

Czytaj więcej

Ceny prądu w Polsce wśród najwyższych na świecie w stosunku do pensji

Niemal na całym świecie energia elektryczna w stosunku do siły nabywczej pieniądza jest tańsza niż w Polsce. Więcej za prąd płaci się tylko w takich krajach jak Sierra Leone czy Uganda i w dwóch innych państwach Europy. Od kilku lat stać nas na zakup coraz mniejszej ilości prądu, a przyszłoroczne podwyżki cofną nas o kolejne lata.

Czytaj więcej

Wiatraków przybywa, ale nowych projektów brak. Jest jednak dobry sygnał

- W wyniku aukcji rozstrzygniętych w latach 2018-2021 powstaną lądowe wiatraki o mocy około 4 GW, z czego w tym roku zbudowane zostały już farmy o mocy 1 GW. Na aukcje w 2022 nie będzie już projektów lądowych farm wiatrowych z pozwoleniami na budowę lub będą śladowe ich liczby, bez znaczenia dla obrazu całej branży. Po 2016 roku rynek deweloperski stanął. Brak liberalizacji w 2021 roku tzw. ustawy odległościowej to największe rozczarowanie branży energetyki wiatrowej - mówi Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Czytaj więcej