odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Transformacja w Polsce nie może odbyć się kosztem obywateli
  • Atom może być antidotum na kryzys energetyczny, ale nie możemy czekać
  • OZE nie uchronią Polski przed blackoutem bez magazynów energii
  • Ceny CO2 muszą prowokować dyskusję, ale rząd też ma sporo za uszami w tej sprawie
  • Fabryki zasilane energią z zeroemisyjnych OZE
  • Dziś na Radzie Ministrów stanie projekt usprawniający inwestycje w sektorze naftowym

Transformacja w Polsce nie może odbyć się kosztem obywateli

„Zdaniem minister Moskwy, w obliczu stale rosnących cen energii elektrycznej oraz cen uprawnień do emisji, należy jeszcze raz szczegółowo przeanalizować wszystkie elementy pakietu „Fit for 55” pod kątem ich wpływu na wzrost kosztów, zarówno energii, jak i innych produktów, które mogą mieć negatywne konsekwencje społeczne i gospodarcze”.

Czytaj więcej

Atom może być antidotum na kryzys energetyczny, ale nie możemy czekać

„Rynki biorą pod uwagę możliwość pojawienia się niedoborów paliwowych, reagują rekordowym wzrostem cen, tym samym wywołując kryzys energetyczny. Energia z atomu może być antidotum, ale proces inwestycyjny w tej branży jest długi. Dlatego nie powinniśmy czekać, tym bardziej, za mamy sprawdzony produkt posiadający niezbędne licencje – reaktor AP1000 – przekonuje Mirosław Kowalik, przedstawiciel Westinghouse w Polsce”.

Czytaj więcej

OZE nie uchronią Polski przed blackoutem bez magazynów energii

„Coraz częściej możemy usłyszeć o zagrożeniu blackoutem. Mimo to w najbliższym czasie na horyzoncie nie widać zjawisk, które będą zagrażały nagłymi przerwami w dostawach energii elektrycznej do naszych domów. Co prawda blackout w najbliższej przyszłości nam nie grozi, jednak w nieco dłuższej perspektywie niekoniecznie jest już tak kolorowo (zielono) – pisze Aleksander Tretyn”.

Czytaj więcej

Ceny CO2 muszą prowokować dyskusję, ale rząd też ma sporo za uszami w tej sprawie

„Polski rząd krytykuje unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2, czyli ETS. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa stwierdziła, że spekulacja na rynku uprawnień do emisji, a także bezwładność instytucji UE jest faktem, a to przyczynia się to do podwyżek cen energii i napędza inflację. Z drugiej strony sam rząd w sprawie ETS jest krytykowany, ale raczej nie za wytykanie wad systemu, a za to, że do budżetu przez lata wracały krocie z ETS, a na transformację energetyki przeznaczamy mało”.

Czytaj więcej

Fabryki zasilane energią z zeroemisyjnych OZE

„Przemysł energochłonny zaczął dostrzegać możliwości i ogromne szanse w odnawialnych źródłach energii. Bez inwestowania w ten sektor energetyki polskie firmy będą miały coraz większy problem w trwającym wyścigu o pozycję na europejskim i światowym rynku”.

Czytaj więcej

Dziś na Radzie Ministrów stanie projekt usprawniający inwestycje w sektorze naftowym

„Rząd zajmie się dziś projektem nowelizacji ustawy, która ma usprawnić inwestycje zwiększające dostępność pojemności magazynowych na ropę naftową i produkty naftowe. Dotyczy to m.in. inwestycji w Podziemnym Magazynie Ropy i Paliw "Góra".

Czytaj więcej