odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Ceny prądu w Polsce wśród najwyższych na świecie w stosunku do pensji
  • Uprawnienia do emisji CO2 stanowią już 59% ceny energii elektrycznej
  • Szefowa Komisji Europejskiej broni europejskiego handlu uprawnieniami do emisji
  • Polska ma strategię wodorową. Co uda się zrealizować?
  • Wyjście z UE nie rozwiązałoby problemów Polski z polityką klimatyczną
  • Pakiet gazowy, czyli jak Komisja chce walczyć z emisjami metanu?

Ceny prądu w Polsce wśród najwyższych na świecie w stosunku do pensji

„Niemal na całym świecie energia elektryczna w stosunku do siły nabywczej pieniądza jest tańsza niż w Polsce. Więcej za prąd płaci się tylko w takich krajach jak Sierra Leone czy Uganda i w dwóch innych państwach Europy. Od kilku lat stać nas na zakup coraz mniejszej ilości prądu, a przyszłoroczne podwyżki cofną nas o kolejne lata”.

Czytaj więcej

Uprawnienia do emisji CO2 stanowią już 59% ceny energii elektrycznej

„Wzrosty cen energii elektrycznej objęły cały europejski rynek energetyczny. Najważniejszą przyczyną wzrostu cen energii w Polsce i w Unii Europejskiej są stale rosnące obciążenia, wynikające z obowiązujących zasad europejskiej polityki klimatycznej”.

Czytaj więcej

Szefowa Komisji Europejskiej broni europejskiego handlu uprawnieniami do emisji

„Badając ruchy rynkowe, KE nie była w stanie znaleźć żadnych oczywistych i wiarygodnych dowodów na nieuczciwe spekulacje - napisała w weekend w komentarzu dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Ursula von der Leyen”.

Czytaj więcej

Polska ma strategię wodorową. Co uda się zrealizować?

„Większe wykorzystanie wodoru w przemyśle energochłonnym i mniejsze wydatki na sektor transportu - to zawiera Polska Strategia Wodorowa, która ostatecznie ujrzała światło dzienne. Rząd zakłada, że czysty wodór dostarczą elektrolizery, które staną przy farmach na morzu i dużych farmach słonecznych, w pobliżu dużych odbiorców przemysłowych”.

Czytaj więcej

Wyjście z UE nie rozwiązałoby problemów Polski z polityką klimatyczną

„Mariusz Marszałkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że nawet hipotetyczne wyjście z Unii Europejskiej nie uchroni Polaków od systemu handlu emisjami. Unia Europejska na takie ewentualności przygotowuje projekt podatku granicznego od emisji”.

Czytaj więcej

Pakiet gazowy, czyli jak Komisja chce walczyć z emisjami metanu?

„W środę, 15 grudnia 2021, Komisja Europejska przedstawiła obszerny pakiet mający na celu dekarbonizację sektora gazu, między innymi poprzez wsparcie dla niskoemisyjnego biometanu i wodoru. Wśród propozycji znalazło się także nowe rozporządzenie, które ma przyczynić się do ograniczenia emisji metanu w energetyce. Rola gazu w transformacji energetycznej zależy w dużej mierze od tego, jak sektor odpowie na nowy pakiet gazowy oraz na zmieniające się realia rynkowe – pisze Maria Olczak”.

Czytaj więcej