odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Wszyscy chcą kupować zieloną energię
  • MKiŚ zapewnia, że nie ma ryzyka wystąpienia blackoutu w Polsce
  • Uprawnienia do emisji powyżej 100 euro za tonę? Nowacki: Nie będę zaskoczony
  • Czy będziemy mieli nowe elektrownie? Odpowiedź poznamy już za kilka dni
  • Jeszke: Taniej już było, ale ceny energii w przyszłości będą zależeć od mądrego użycia EU ETS
  • Mateusz Morawiecki rusza w bój z handlem emisjami CO2
  • Polska nieskutecznie blokuje unijne plany legislacyjne na 2022 rok. Punktem zapalnym jest KPO

Wszyscy chcą kupować zieloną energię

„Coraz więcej firm angażuje się w sprzedaż energii z odnawialnych źródeł. To odpowiedź na wzrost zainteresowania przedsiębiorców działaniami klimatycznymi i poszukiwaniem zeroemisyjnych źródeł, ale zielona energia jest też tańsza”.

Czytaj więcej

MKiŚ zapewnia, że nie ma ryzyka wystąpienia blackoutu w Polsce

„Obecnie nie ma ryzyka wystąpienia blackoutu w Polsce, nie występuje realne zagrożenie dostaw energii elektrycznej do odbiorców, a w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym zapewnione są rezerwy mocy – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską resort klimatu i środowiska (MKiS)”.

Czytaj więcej

Uprawnienia do emisji powyżej 100 euro za tonę? Nowacki: Nie będę zaskoczony

„Konstrukcja rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla cały czas sprzyja wzrostowi cen. Nie będę zaskoczony ceną 100 Euro za tonę i wyżej – mówi Marcin Nowacki, Wiceprezes Zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców”.

Czytaj więcej

Czy będziemy mieli nowe elektrownie? Odpowiedź poznamy już za kilka dni

„Aukcja na 2026 r. będzie najważniejszą aukcją mocową od 2018 r. Dlaczego? Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o rynku energii, od 2026 r. nie będzie już możliwe wsparcie elektrowni emitujących więcej niż 550 g CO2/kWh w ramach rynku mocy lub podobnych mechanizmów.To wyklucza węgiel, duża część starych bloków węglowych będzie więc nierentowna. Do 2030 r. firmy energetyczne zgłosiły chęć wyłączenia aż 17 GW mocy węglowych”

Czytaj więcej

Jeszke: Taniej już było, ale ceny energii w przyszłości będą zależeć od mądrego użycia EU ETS

„Wzrost kosztów energii jest nieunikniony, ale od tego w jak odpowiedzialny sposób zainwestujemy środki z EU ETS będzie zależeć nasza przyszła zależność od importu nośników energii jak i zależność od kosztów emisji – mówi Robert Jeszke, Kierownik Zespołu Strategii, Analiz i Aukcji oraz Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), części Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. – Wyjście z EU ETS oznaczałoby też, że Polska pozbawiłaby się wpływów budżetowych ze sprzedaży uprawnień do emisji. Tak więc, zastanawiając się nad kwestiami taryf ulgowych możemy mówić tutaj raczej o zabezpieczeniu odpowiednych środków pozwalających na przeprowadzenie tej transformacji”.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki rusza w bój z handlem emisjami CO2

„Przed szczytem Unii Europejskiej, w czwartek 16 grudnia, oczekuje się, że premier Mateusz Morawiecki zażąda natychmiastowego zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Przyczyni się to do wyhamowania wzrostów cen energii elektrycznej”.

Czytaj więcej

Polska nieskutecznie blokuje unijne plany legislacyjne na 2022 rok. Punktem zapalnym jest KPO

„We wtorek Polska próbowała zablokować plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok. Powodem było niezaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przez Komisję Europejską. Dokument został przyjęty pomimo sprzeciwu Polski i Węgier – poinformował RMF FM”.

Czytaj więcej