odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Polska zbiera koalicję w Unii, by ochrona klimatu nie przynosiła rekordów cen energii
  • Polska chce reformy polityki klimatycznej by ceny energii spadły i i ostrzega przed pętlą energetyczną wokół Ukrainy
  • Jest już 8 GW ubytków mocy przez problemy elektrowni węglowych
  • Atomowy renesans w Europie Środkowej
  • Mielczarski: Wodorowa wunderwaffe

Polska zbiera koalicję w Unii, by ochrona klimatu nie przynosiła rekordów cen energii

„Polska chce, aby tylko firmy energetyczne mogły handlować uprawnieniami do emisji CO2 w systemie EU ETS, by cena energii podnoszona przez konieczność ich wykupu spadła. Pojawia się też pomysł zamrożenia systemu. Temat będzie przedmiotem dyskusji na Radzie Europejskiej, a zdania państw członkowskich są podzielone, choć rośnie koalicja zwolenników interwencji”.

Czytaj więcej

Polska chce reformy polityki klimatycznej by ceny energii spadły i i ostrzega przed pętlą energetyczną wokół Ukrainy

„Premier RP Mateusz Morawiecki oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkali się w Warszawie. Polska sprzeciwia się uruchomieniu Nord Stream 2, bo ostrzega, że ten projekt jest zagrożeniem dla Ukrainy. Proponuje także walkę ze spekulacją w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Polacy i Niemcy zgadzają się w sprawie kryzysu granicznego na Białorusi”.

Czytaj więcej

Jest już 8 GW ubytków mocy przez problemy elektrowni węglowych

„Nieplanowane ubytki mocy w elektrowniach w Polsce obniżą jej dostępność o 8 GW w dniu 13 grudnia. Do tej pory nie było problemów z dostawami energii nad którymi czuwa operator”.

Czytaj więcej

Atomowy renesans w Europie Środkowej

„Coraz więcej państw Europy Środkowej inwestuje w energetykę jądrową. Atom ma pomóc nie tylko w realizacji ambitnych polityk klimatycznych, ale również w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego”.

Czytaj więcej

Mielczarski: Wodorowa wunderwaffe

„Zastosowanie wodoru w wielkoskalowej energetyce jest ostatnią nadzieją polityki klimatycznej. Jednak fizyczne cechy wodoru, takie jak: penetracja ścian zbiorników i rurociągów, powodowanie kruchości metali oraz wybuchowe spalanie z efektem flash-back, powodują że i ta ostatnia nadzieja jest płonna, tak jak sam wodór – pisze prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej”.

Czytaj więcej