odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Dodatek osłonowy trafi do prawie 7 mln gospodarstw domowych w Polsce
  • Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie
  • Cena uprawnień do emisji CO2 wynosi już ponad 90 euro za tonę
  • Mniejsze rezerwy energii skłaniają Polskę do sięgnięcia po pomoc
  • Do końca stycznia ustawa zapewniająca płynność firmom górniczym
  • Blackout nam nie grozi, sytuacja jest jednak trudna

Dodatek osłonowy trafi do prawie 7 mln gospodarstw domowych w Polsce

„Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie 6,8 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas środowego posiedzenia Sejmu”.

Czytaj więcej

Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie

„Już w 23 firmach energetycznych zapasy węgla spadły tej jesieni poniżej poziomu obowiązkowego. Aby ratować sytuację, kolejarze przestawią aż 1,5 tysiąca wagonów na wożenie węgla. Co na to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych? Węgiel sprzedała na początku tego kryzysu”.

Czytaj więcej

Cena uprawnień do emisji CO2 wynosi już ponad 90 euro za tonę

„Uprawnienia do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS kosztują już ponad 90 euro za tonę. Jeszcze w listopadzie ich cena wynosiła dwadzieścia euro mniej”.

Czytaj więcej

Mniejsze rezerwy energii skłaniają Polskę do sięgnięcia po pomoc

„Mamy coraz większe zapotrzebowanie na energię, coraz większe szczyty tego zapotrzebowania i nie ma reguły, kiedy one się pojawiają. Obecny wzrost związany m.in. z atakiem zimy, a z drugiej strony z planowanymi remontami i wyłączeniami bloków energetycznych w Polsce, skurczył te rezerwy do poziomu, który skłonił nas do sięgnięcia po pomoc”.

Czytaj więcej

Do końca stycznia ustawa zapewniająca płynność firmom górniczym

„Do końca stycznia 2022 r. parlament powinien przyjąć ustawę zapewniającą płynność firmom górniczym - ocenił wiceszef MAP Piotr Pyzik. Według związków chodzi o zawieszenie spłat zobowiązań wobec ZUS i PFR, co powinno dać Polskiej Grupie Górniczej ok. 2 mld zł”.

Czytaj więcej

Blackout nam nie grozi, sytuacja jest jednak trudna

„W poniedziałek (6.12.) z powodu braku rezerw mocy w systemie elektroenergetycznym Polska musiała się posiłkować zasobami energii z sąsiednich krajów. Czy tej zimy grozi nam awaria dostaw prądu, czyli tzw. blackout? Eksperci – Janusz Steinhoff i Maciej Bukowski – są zgodni, że choć sytuacja jest trudna, wystąpienie blackoutu jest mało prawdopodobne”.

Czytaj więcej