odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Czy grozi nam blackout? Operatorzy uspokajają, ale...
  • Europa "zjednoczona" wokół horrendalnych cen prądu
  • Klastry energii dadzą ulgę w dobie kryzysu i rewolucji na rynku
  • Musimy dostosować nasze plany transformacji do naszych możliwości

Czy grozi nam blackout? Operatorzy uspokajają, ale...

„Polska w poniedziałek musiała sięgnąć po awaryjny import energii od aż 4 sąsiadów, aby utrzymać rezerwy mocy na bezpiecznym poziomie. Europejska organizacja operatorów uspokaja jednak, że takie i inne nierynkowe działania powinny generalnie wystarczyć, aby zapobiec wyłączeniom obszarowym lub blackoutom”.

Czytaj więcej

Europa "zjednoczona" wokół horrendalnych cen prądu

„To być może pierwszy raz gdy giełdowe ceny energii elektrycznej w ponad 20 państwach Europy, w tym w Polsce, zrównały się. Do takiego łączenia dochodzi coraz częściej, ale nie wszystkim w Europie się to podoba. Zwłaszcza, gdy łączy nas tak wysoka cena. Część państw chce, aby odbiorcy płacili taryfy niezwiązane z cenami giełdowymi. Miałyby temu służyć „transfery” pieniędzy od elektrowni do odbiorców. Inne chcą reformy rynku hurtowego”.

Czytaj więcej

Klastry energii dadzą ulgę w dobie kryzysu i rewolucji na rynku

„Jakub Kmieć z XOOG Klastry Energii P.S.A. pisze o kryzysie energetycznym i rewolucyjnej transformacji energetycznej w Polsce, którym mogą dać ulgę klastry”.

Czytaj więcej

Musimy dostosować nasze plany transformacji do naszych możliwości

„W Polsce 80 procent społeczeństwa uważa, że zmiany klimatyczne są dużym problemem, jednocześnie tylko 50 procent społeczeństwa jest w stanie wydać 50 zł miesięcznie więcej na mechanizmy poprawiające klimat. My nie zrobimy transformacji za 50 zł miesięcznie – powiedział Krzysztof Księżopolski ze Szkoły Głównej Handlowej podczas Europejskiego Kongresu Samorządów”.

Czytaj więcej