odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Otrzymują: Członkowie Izby
  • W handlu węglem Polska jest najbardziej zacofanym krajem w rozwiniętym świecie
  • Niemcy zabierają Polsce wymówkę do nierobienia transformacji energetycznej
  • Jak przyłączyć magazyny energii do sieci?
  • Inżynierskie zaplecze polskiej energetyki przechodzi metamorfozę

Otrzymują: Członkowie Izby

Media:

Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS

„Rola CBAM, czyli węglowego granicznego mechanizmu dostosowawczego, w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski to główny temat IV Konferencji Programowej „Śląski Ład”. W debacie, która odbyła się 29 listopada 2021 r. w Katowicach, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa”.

Czytaj więcej

W handlu węglem Polska jest najbardziej zacofanym krajem w rozwiniętym świecie

„Polska wpada wciąż z węglowych górek, gdy cena szoruje po dnie, a w kraju rosną zwały węgla, w dołki gdy wszyscy narzekają, że węgla brakuje. Winna jest nie tylko księżycowa ekonomia polskiego górnictwa, ale także średniowieczne zasady handlu "czarnym złotem" między górnictwem a energetyką”.

Czytaj więcej

Niemcy zabierają Polsce wymówkę do nierobienia transformacji energetycznej

„W Niemczech zapadły decyzje dla transformacji energetycznej. W ramach umowy koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP został ustalony cel przyspieszenia odejścia Niemiec od węgla do 2030 roku oraz cel 80 procent produkcji energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. – Decyzja o przyspieszeniu zielonej transformacji to jasny sygnał, że ochrona klimatu będzie priorytetem rządu Niemiec. Polski rząd tym samym traci wymówkę pt. „a co robią Niemcy?” – komentuje Joanna Flisowska, szefowa zespołu klimat i energia w Greenpeace”.

Czytaj więcej

Jak przyłączyć magazyny energii do sieci?

„Przy zwiększającym się udziale OZE w polskim miksie energetycznym coraz poważniejszym i bardziej palącym zagadnieniem jest kwestia związana z niezrównoważoną podażą energetyczną. Jak wiadomo jest to największa bolączka odnawialnych źródeł energii. W miarę jak klaruje się obraz posttransformacyjnej Polski, uświadamiamy sobie, jak ważną kwestią jest powszechna obecność magazynów energii. Będą one bowiem niwelowały skutki nierównego dostarczania energii do sieci – pisze Jakub Kostka, członek Stowarzyszenia „Z energią o prawie”

Czytaj więcej

Inżynierskie zaplecze polskiej energetyki przechodzi metamorfozę

„Gaz, OZE, wodór i magazyny energii - tym największe firmy projektowo-inżynierskie chcą zastąpić węgiel, który przez ostatnią dekadę inwestycji w duże bloki energetyczne zapewniał im duże kontrakty”.

Czytaj więcej