odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • URE pozytywnie ocenia propozycje tarczy antyinflacyjnej
  • Ministerstwo Finansów precyzuje czy niższy VAT obejmie też dystrybucję energii
  • Zdaniem wicepremiera Sasina jesteśmy ofiarami polityki klimatycznej Unii Europejskiej
  • Wiceprezes PFR: transformacja energetyczna rozlała się już na cały biznes
  • Robert Habeck będzie nowym niemieckim superministrem ds. klimatu
  • Niemcy kończą z węglem w 2030 r.

URE pozytywnie ocenia propozycje tarczy antyinflacyjnej

„Z punktu w widzenia regulatora rozwiązania są dobre, w dobrym kierunku, bo nie ingerują bezpośrednio w rynek, a dają realny efekt dla odbiorców w gospodarstwach domowych - powiedział prezes Rafał Gawin w rozmowie z WP, komentując przedstawioną w czwartek tzw. tarczę antyinflacyjną”.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów precyzuje czy niższy VAT obejmie też dystrybucję energii

„Jeśli dostawa energii jest oferowana przez dostawcę wraz z usługą dystrybucji, to zapowiadana niższa stawka VAT dotyczyć będzie zarówno dostawy energii jak, i usługi dystrybucji - wyjaśnia resort finansów”.

Czytaj więcej

Zdaniem wicepremiera Sasina jesteśmy ofiarami polityki klimatycznej Unii Europejskiej

„Jesteśmy uzależnieni w dużej mierze od surowców, które do Polski trafiają, ropa i gaz. Tutaj przede wszystkim jesteśmy ofiarami, można powiedzieć, w tej chwili polityki klimatycznej Unii Europejskiej, bo przecież wzrost cen produkcji energii elektrycznej przede wszystkim jest spowodowany właśnie rosnącą ceną tych certyfikatów za emisję CO2. Tu mamy skokowy wzrost w ciągu roku – mówił wicepremier Sasin”.

Czytaj więcej

Wiceprezes PFR: transformacja energetyczna rozlała się już na cały biznes

„Procesy transformacyjne są daleko posunięte, toczą się od 20 lat. Wyznaczane i dokręcane są kolejne cele, cały czas wciskany jest pedał gazu. Albo będziemy sprytni i się w tym odnajdziemy i skorzystamy na tym, albo nie. Oczywiście każdy proces niesie za sobą niepewność, czasem nawet chaos – mówił w rozmowie z portalem Energetyka24.com Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju”.

Czytaj więcej

Robert Habeck będzie nowym niemieckim superministrem ds. klimatu

„Jako pierwszy niemiecki „superminister ds. klimatu”, współprzewodniczący Zielonych Robert Habeck będzie miał szczególne znaczenie w dążeniu Niemiec do osiągnięcia ich celów klimatycznych. Niemieckie media wymieniają najważniejsze wyzwania stojące przed nowym ministrem”.

Czytaj więcej

Niemcy kończą z węglem w 2030 r.

„Umowa nowej koalicji przewiduje, że „idealnie” byłoby wygasić elektrownie węglowe w 2030 r. Odejście od gazu ziemnego ma nastąpić w 2040. Według prognoz niemieckiego przemysłu transformacja klimatyczna będzie kosztować 860 mld euro do 2030 r. To spory wydatek, ale mniejszy niż restrukturyzacja byłej NRD”.

Czytaj więcej