odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Koniec wspierania kotłów na węgiel
  • Czy fotowoltaika doczeka się swojej ustawy odległościowej?
  • Polska i Węgry mogą sobie wzajemnie pomóc w energetyce
  • Powinniśmy ograniczyć emisje metanu o 45 procent do 2030 roku
  • Najtrudniejsze wyzwania nowej minister klimatu i środowiska
  • W przyszłym roku dopłaty do prądu mogą wynieść 1,5 mld zł

Koniec wspierania kotłów na węgiel

„Wydatki na kotły węglowe nie będą mogły od przyszłego roku zostać zaliczone do wydatków, które można odpisać w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tak przewiduje skierowany do uzgodnień nowy projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych”.

Czytaj więcej

Czy fotowoltaika doczeka się swojej ustawy odległościowej?

„Ledwo pojawiła się nadzieja na poluzowanie zasady 10H, która ograniczyła możliwość budowy nowych farm wiatrowych, a już niektórzy wieszczą, że swojej ustawy odległościowej w przyszłości może doczekać się fotowoltaika. Czy te obawy są słuszne?”.

Czytaj więcej

Polska i Węgry mogą sobie wzajemnie pomóc w energetyce

„Polska i Węgry to dwa postkomunistyczne, należące do Unii Europejskiej, szybko rozwijające się w ostatnich trzydziestu latach państwa. Obydwa stoją przed koniecznością transformacji energetycznej oraz rezygnacji ze stosowania węgla w miksie energetycznym. Obydwa państwa muszą też zadbać o dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne. Różnice i podobieństwa między krajami to okazja do wzajemnego uczenia się od siebie i wykorzystania doświadczeń – piszą eksperci Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza”.

Czytaj więcej

Powinniśmy ograniczyć emisje metanu o 45 procent do 2030 roku

„Nie wystarczą piękne słowa i połowiczne obietnice. Przy wiążących celach w sektorach energii, odpadów i rolnictwa możliwe byłoby ograniczenie emisji metanu o 45 procent do 2030 roku – mówi niemiecka europosłanka z ramienia Zielonych/EFA Jutta Paulus, komentując nowy raport ONZ w tej sprawie”.

Czytaj więcej

Najtrudniejsze wyzwania nowej minister klimatu i środowiska

„O tym, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska czekają zmiany, pisano od dawna. Z dymisji Michała Kurtyki zadowoleni są związkowcy, którzy Kurtykę obarczali odpowiedzialnością za impas w negocjacjach w sprawie Turowa. Przed nową szefową resortu spraw do rozwiązania w trybie pilnym jest jednak znacznie więcej”.

Czytaj więcej

W przyszłym roku dopłaty do prądu mogą wynieść 1,5 mld zł

„W rezerwie celowej budżetu na 2022 rok na dopłaty do prądu dla odbiorców wrażliwych zarezerwowano 20 mln zł - poinformował w środę wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Zapewnił jednocześnie, że trwają prace, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel przynajmniej 1,5 mld zł”.

Czytaj więcej