odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Ceny prądu w Polsce niemal najniższe w Europie
  • Rosnące ceny energii elektrycznej budzą obawy
  • W noweli OZE przewidziane będzie wsparcie biometanu
  • Szefowa KE: Unia Europejska potrzebuje atomu
  • Emilewicz: nie zaciągajmy hamulca ręcznego na środku autostrady
  • Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu

Ceny prądu w Polsce niemal najniższe w Europie

„Jeszcze rok temu energia elektryczna sprzedawana na polskiej giełdzie była najdroższa w Europie. Dziś jesteśmy jednym z najtańszych rynków prądu na kontynencie. Jak to się stało i dlaczego eksport energii w obecnej sytuacji może niepokoić równie mocno, co dotychczasowe uzależnianie się od importu?”.

Czytaj więcej

Rosnące ceny energii elektrycznej budzą obawy

„Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka spotkał się z przedstawicielami instytucji unijnych, m.in. z Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji oraz z Kadri Simson, komisarz ds. energii. Głównymi tematami były rosnące ceny energii i transformacja energetyczna. – Gwałtownie rosnące ceny energii budzą obawy – powiedział minister”.

Czytaj więcej

W noweli OZE przewidziane będzie wsparcie biometanu

„Wprowadzenie definicji biometanu, określenie zasad prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biogazu lub wytwarzania biometanu z biogazu i biogazu rolniczego to tylko niektóre przepisy nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska otrzymał wpis do wykazu prac Rady Ministrów”.

Czytaj więcej

Szefowa KE: Unia Europejska potrzebuje atomu

„Potrzebujemy stabilnego źródła energii, energetyki jądrowej - napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen”.

Czytaj więcej

Emilewicz: nie zaciągajmy hamulca ręcznego na środku autostrady

„- Będę przekonywać kolegów, aby nie zaciągać hamulca ręcznego na środku autostrady, gdzie pędzą samochody, bo to grozi katastrofą - mówiła o nowej ustawie o OZE w rozmowie z Energetyka24.com była minister rozwoju a obecnie poseł Jadwiga Emilewicz. Z byłą wicepremier rozmawialiśmy również o reformie ETS, nowelizacji ustawy odległościowej oraz o tym, czy chciała objąć tekę ministra klimatu. Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy”.

Czytaj więcej

Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu

„W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju. Wspólne działania na rzecz rozwoju w pełni ekologicznych magazynów energii podejmą Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. List intencyjny w tej sprawie 22 października w siedzibie resortu podpisali szefowie podmiotów uczestniczących w inicjatywie: minister Michał Kurtyka, prezes Maciej Chorowski i wiceprezesi Paweł Śliwa i Paweł Cioch”.

Czytaj więcej