odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Niemcy obniżają opłatę OZE na rachunkach za prąd
  • J. Perzyński: Chiny palą coraz więcej węgla i będą czarną owcą COP26
  • Za miesiąc poznamy doradcę ws. wydzielenia aktywów do NABE
  • Źródło unijne: na szczycie w Brukseli Polska oczekuje od KE zbadania działań Gazpromu
  • Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu

Niemcy obniżają opłatę OZE na rachunkach za prąd

„O niemal połowę, do równowartości 17 gr/kWh, spadnie przyszłoroczna „opłata OZE” doliczana do rachunków odbiorców energii elektrycznej w Niemczech. Branża energetyki odnawialnej chce jednak, aby nowy niemiecki rząd… jak najszybciej zniósł ją całkowicie. Miałoby to ulżyć odbiorcom w obliczu ostrych wzrostów cen hurtowych energii, zwiększając jednocześnie ich zainteresowanie pompami ciepła i autami elektrycznymi”.

Czytaj więcej

J. Perzyński: Chiny palą coraz więcej węgla i będą czarną owcą COP26

„Rząd chiński ogłosił 13 października, że wzrośnie krajowe wydobycie i spalania węgla. Powodem tej decyzji jest niedobór energii elektrycznej, który grozi zniszczeniem ich wizerunku jako niezawodnej bazy produkcyjnej i może w przyszłości przyczynić się zamknięcia zakładów produkcyjnych globalnych firm w Chinach – pisze Jacek Perzyński”.

Czytaj więcej

Za miesiąc poznamy doradcę ws. wydzielenia aktywów do NABE

„Doradca grup energetycznych w sprawie wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) powinien zostać wybrany w ciągu dwóch tygodni, do miesiąca, poinformował prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski”.

Czytaj więcej

Źródło unijne: na szczycie w Brukseli Polska oczekuje od KE zbadania działań Gazpromu

„Premier Mateusz Morawiecki na szczycie w Brukseli w czwartek poinformował, że Polska oczekuje od Komisji Europejskiej wykorzystania wszelkich dostępnych instrumentów, by zbadać działania Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych – przekazały PAP źródła unijne”.

Czytaj więcej

Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu

„Parlament Europejski nalega na przyspieszenie działań na rzecz klimatu na całym świecie oraz na to, by UE była światowym liderem w walce ze zmianami klimatu”.

Czytaj więcej