odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Kaczyński o Fit for 55: Obywatele nie zgodzą się na podnoszenie cen energii w imię nieudowodnionych teorii
  • PKEE: Unijne normy dla ciepłownictwa mogą zagrozić odbiorcom wrażliwym
  • Polski minister klimatu apeluje do Komisji o drugie śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi
  • Klimat na bok. Chiny będą walczyć węglem z kryzysem energetycznym
  • Smok: Smart Grids – czym są i dlaczego jeszcze o nich usłyszymy?

Kaczyński o Fit for 55: Obywatele nie zgodzą się na podnoszenie cen energii w imię nieudowodnionych teorii

„Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu Gazecie Polskiej, w której zapowiada rekonstrukcję rządu oraz oporze wobec Fit for 55, czyli pakietu regulacji unijnych na rzecz ochrony klimatu”.

Czytaj więcej

PKEE: Unijne normy dla ciepłownictwa mogą zagrozić odbiorcom wrażliwym

„Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) jest zdania, że usprawnienia w obszarze efektywności energetycznej są konieczne, by osiągnąć bardziej ambitne cele klimatyczne UE. Niemniej rewizja dyrektywy 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (EED) musi uwzględniać różne punkty startowe poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej, w szczególności w obszarze ciepłownictwa i wysokosprawnej kogeneracji”.

Czytaj więcej

Polski minister klimatu apeluje do Komisji o drugie śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi

„Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował list do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym domaga się drugiego śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi”.

Czytaj więcej

Klimat na bok. Chiny będą walczyć węglem z kryzysem energetycznym

„Chińczycy chcą zwiększyć wydobycie węgla do 12 mln ton dziennie i dać mu priorytet dostaw przez szlaki morskie oraz kolejowe w odpowiedzi na kryzys energetyczny wywołujący niedobory energii w ich kraju. W tym celu cofną zmiany wprowadzone na potrzeby osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2060 roku”.

Czytaj więcej

Smok: Smart Grids – czym są i dlaczego jeszcze o nich usłyszymy?

„Postęp technologiczny zazwyczaj prowadzi do powstawania wygodniejszych, efektywniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań problemów napotykanych w życiu. Jednym z takich wynalazków są tak zwane inteligentne sieci przesyłowe energii elektrycznej (ang. Smart Grids), które między innymi zwiększają łatwość rozbudowy samych siebie o kolejne funkcjonalności oraz pozwalają na efektywne pozyskiwanie danych o działaniu całej instalacji. Mimo że początki powstawania Smart Grids sięgają już lat 70. XIX wieku, czyli praktycznie od zarania istnienia sieci energetycznych jako takich, to jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się ich bardzo dynamiczny rozwój. Z czego wynika widoczny postęp w aktualnym czasie? Jakie usprawnienia faktycznie składają się na ‘inteligentność’ sieci?”.

Czytaj więcej