odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Wiadomo już kto otrzyma rekompensaty wzrostu cen energii w nowej ustawie
  • Sieci dla morskiej energii. Inwestycje już na horyzoncie
  • Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej bez dotacji, ale z ulgą
  • Macron: Zainwestujemy miliard euro w małe reaktory modułowe
  • Jak zmienić ciepłownictwo, by nie zabrakło ciepła w miastach Polski?
  • Spór o Energiewende wyznaczy ramy nowej koalicji

Wiadomo już kto otrzyma rekompensaty wzrostu cen energii w nowej ustawie

„W najbliższych dniach powinien pojawić się projekt ustawy dot. wsparcia najuboższych odbiorców energii – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Wiemy kto może liczyć na wsparcie”.

Czytaj więcej

Sieci dla morskiej energii. Inwestycje już na horyzoncie

„Pierwsze farmy wiatrowe w polskiej strefie na Bałtyku mają zacząć produkować energię w 2026 r. Jednak wcześniej do jej przyjęcia musi zostać przystosowana lądowa sieć przesyłowa. Swoje odcinki po lądzie muszą poprowadzić również sami inwestorzy wiatraków. Firmy wykonawcze szykują się na żniwa”.

Czytaj więcej

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej bez dotacji, ale z ulgą

„Wielu właścicieli fotowoltaiki myśli o tym, by zwiększyć moc swojej instalacji. Na taką inwestycję nie dostaną dotacji, choć są też wyjątki. Natomiast można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, o ile spełni się warunki uprawniające do tej popularnej ulgi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim termin inwestycji”.

Czytaj więcej

Macron: Zainwestujemy miliard euro w małe reaktory modułowe

„Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że do roku 2030 jego rząd chce zainwestować miliard euro w małe nuklearne reaktory modułowe (SMR) w ramach programu nazwanego „Francja 2030”. Program o wartości 30 mld euro zakłada reindustrializację kraju”.

Czytaj więcej

Jak zmienić ciepłownictwo, by nie zabrakło ciepła w miastach Polski?

„Rozwój ciepłownictwa w dobie pakietu Fit for 55 zmuszającego do redukcji emisji CO2 w tym sektorze w ramach systemu handlu emisjami EU ETS pociągnie za sobą konieczność inwestycji nawet 100 mld złotych. Polska Grupa Energetyczna uważa, że do podjęcia tego tytanicznego wysiłku potrzebna jest „polonizacja” czyli konsolidacja sektora, szczególnie w miastach, którym nie może zabraknąć ciepła – pisze Wojciech Jakóbik”.

Czytaj więcej

Spór o Energiewende wyznaczy ramy nowej koalicji

„Polityka klimatyczna i energetyczna może okazać się kością niezgody w rozmowach koalicyjnych między niemieckimi socjaldemokratami, zielonymi i liberałami. Jeśli wstępne negocjacje się powiodą, przedstawiciele partii będą mogli przystąpić do bardziej formalnych negocjacji koalicyjnych, aby wypracować porozumienie, które nada nowy kierunek niemieckiej Energiewende. Jednak pomiędzy potencjalnymi koalicjantami zostało jeszcze kilka punktów spornych”.

Czytaj więcej