odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Negocjacje pakietu Fit for 55 potrwają od kilkunastu miesięcy do 2 lat
  • Artur Soboń odszedł z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zmienia resort, pozostaje w rządzie
  • Mniej emisji, więcej bezpieczeństwa i zysków, czyli o zagospodarowaniu metanu z kopalń węgla kamiennego
  • Atomowa dziesiątka z udziałem Polski ma receptę na walkę z kryzysem energetycznym
  • Turów w grze o przyszłość Unii Europejskiej, czyli komu zależy na politycznym przesileniu
  • Komisja może jeszcze zablokować dostawy przez Nord Stream 2

Negocjacje pakietu Fit for 55 potrwają od kilkunastu miesięcy do 2 lat

„Negocjacje na pakietem klimatycznym, zakładającym redukcję emisji o 55% do roku 2030 (w stosunku do roku 1990) potrwają na poziomie Unii Europejskiej od kilkunastu miesięcy do ponad dwóch lat, ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Jego zdaniem, Polska jest gotowa do adaptacji nowych, proekologicznych technologii, ale muszą to być technologie "dojrzałe"”.

Czytaj więcej

Artur Soboń odszedł z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zmienia resort, pozostaje w rządzie

„Zmiana na stanowisku wiceministra aktywów państwowych odbywa się w trudnym czasie, kiedy toczą się rozmowy z Komisją Europejską na temat notyfikacji umowy społecznej z górnikami i tworzenia NABE. Artur Soboń został mianowany przez premiera Mateusza Morawieckiego sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jednocześnie przestał on być wiceministrem aktywów państwowych i Pełnomocnikiem Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego”.

Czytaj więcej

Mniej emisji, więcej bezpieczeństwa i zysków, czyli o zagospodarowaniu metanu z kopalń węgla kamiennego

„Zalegający w pokładach węgla metan to potężne wyzwanie dla branży wydobywczej. Gaz jest zagrożeniem dla górników, zwiększa koszty eksploatacji i emisyjność. Na szczęście dostępne są już technologie radzące sobie z tym problemem – zainwestowała w nie m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa”.

Czytaj więcej

Atomowa dziesiątka z udziałem Polski ma receptę na walkę z kryzysem energetycznym

„Polska dołączyła do dziewięciu innych krajów podpisanych pod listem w obronie energetyki jądrowej w celu zmniejszenia zależności od gazu. Oprócz niej podpisały się pod nim Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Francja, Finlandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Atom ma pomóc w walce z kryzysem energetycznym”.

Czytaj więcej

Turów w grze o przyszłość Unii Europejskiej, czyli komu zależy na politycznym przesileniu

„Część unijnych elit kalkuluje, że jeśli Polska ulegnie presji w sprawie Kopalni Turów to ustąpi też na innych spornych frontach z instytucjami Unii Europejskiej. A gdy skapituluje Polska, to opadnie z sił cała europejska prawica. Taka jest stawka w grze o przyszłość Unii Europejskiej – pisze Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego”.

Czytaj więcej

Komisja może jeszcze zablokować dostawy przez Nord Stream 2

„Gdyby okazało się, że Gazprom uruchamia NS2 bez wymaganej certyfikacji, Komisja Europejska powinna natychmiast nakazać wstrzymanie eksploatacji rurociągu i zagrozić karami finansowymi. Przypominamy jej o tym i apelujemy o odpowiednie działania – mówi prof. Jerzy Buzek, były premier, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego”.

Czytaj więcej