odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Otrzymują: Członkowie Izby
  • Jest treść niedoszłego układu Czechy-Polska o Turowie. Bez niego nie będzie pieniędzy dla regionów
  • Kryzys energetyczny skłania do dyskusji o rezerwie strategicznej gazu i reformie ETS. Polska korzysta
  • Szefowa KE zapowiada dyskusje nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE
  • Baltic Pipe droższe o ponad pół miliarda złotych
  • Już 1,7 mld zł strat górnictwa, a rozmowy o finansowaniu się przeciągają
  • Wszystko spina się ekonomicznie, jako giełda możemy stworzyć wiele rozwiązań, ale pojawia się niepewność przyszłości

Otrzymują: Członkowie Izby

Media:

Kolejna nowelizacja ustawy OZE jest za rogiem. Jakie zmiany ze sobą niesie?

„Powiedzenie „najczęściej odnawialna w ustawie o odnawialnych źródłach energii jest sama ustawa” po raz kolejny sprawdza się idealnie. Nie tak dawno mieliśmy do czynienia z nowelizacją ustawy o OZE i niektórych innych ustaw, która trafiła już do podpisu Prezydenta. Obecnie na stronach rządowych pojawił się kolejny projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, któremu nadano numer w wykazie prac legislacyjnych UC99 – pisze Aleksander Tretyn ze Stowarzyszenia Z energią o prawie”.

Czytaj więcej

Jest treść niedoszłego układu Czechy-Polska o Turowie. Bez niego nie będzie pieniędzy dla regionów

„Hospodářské Nowiny dotarły do treści projektu umowy polsko-czeskiej w sprawie Kopalni Turów. Rozmowy na jej temat zostały zatrzymane przez brak porozumienia odnośnie do terminu jej obowiązywania oraz zakresu środków zaradczych. Jeśli rozmowy nie przyniosą ugody, sprawa skończy się karą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czechy i Polska nie podpisały układu przez spór o terminy. Bez niego regiony nie dostaną środków na ochronę środowiska”.

Czytaj więcej

Kryzys energetyczny skłania do dyskusji o rezerwie strategicznej gazu i reformie ETS. Polska korzysta

„Francja i Hiszpania przekonały Grecję, Rumunię i Czechy do podpisania stanowiska w sprawie odpowiedzi na kryzys wywołany rekordowymi cenami energii i gazu. Jeden z punktów zakłada stworzenie rezerwy strategicznej gazu. Inny to propozycja rewizji systemu handlu emisjami CO2. Polska wcześniej proponowała rozwiązania tego typu”.

Czytaj więcej

Szefowa KE zapowiada dyskusje nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE

„Przywódcy Unii Europejskiej będą dyskutować nad pomysłem utworzenia strategicznej rezerwy gazu UE i oddzielenia cen energii elektrycznej od cen gazu – powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen”.

Czytaj więcej

Baltic Pipe droższe o ponad pół miliarda złotych

„Okrągły miliard duńskich koron, czyli ponad 600 mln PLN ma dodatkowo wzrosnąć koszt budowy odcinka Baltic Pipe, za który odpowiada duński operator przesyłowy Energinet. Dodatkowe koszty to w większości efekt wstrzymania budowy w wyniku procedur administracyjnych”.

Czytaj więcej

Już 1,7 mld zł strat górnictwa, a rozmowy o finansowaniu się przeciągają

„Bruksela na pewno nie zgodzi się na dopłaty do górnictwa do końca roku, ale może zaakceptuje umorzenie części długów. Urzędnicy Komisji chcą zobaczyć całościową wizję restrukturyzacji górnictwa i energetyki, a tej na razie nie ma”.

Czytaj więcej

Wszystko spina się ekonomicznie, jako giełda możemy stworzyć wiele rozwiązań, ale pojawia się niepewność przyszłości

„Jest szereg pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć: co, dla kogo i w jakim celu. Dopiero wówczas możemy tworzyć odpowiedni produkt giełdowy – powiedział Piotr Zawistowski, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii, podczas VII Kongresu Energetycznego we Wrocławiu”.

Czytaj więcej