odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Projekt nowelizacji ustawy o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych
  • Prąd podrożał o 90% w ciągu roku
  • Polska i Komisja porozmawiają o prenotyfikacji umowy społecznej z górnikami
  • Ruszyły prace Zespołu ds. Rozwoju oferty giełdowej dla sektora OZE
  • Potężne podwyżki cen prądu są nie do uniknięcia. "Obawiam się blackoutów"
  • We wtorek nieformalny szczyt Rady Europejskiej w Słowenii
  • Tej zimy możemy zapomnieć o Zielonym Ładzie. Europę czeka masowy powrót do węgla?

Projekt nowelizacji ustawy o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych

„Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu nowelizacji ustawy o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych autorstwa resortu rozwoju, możliwość ubiegania się o rekompensaty za zużycie energii uzyska m.in. sektor produkcji wodoru, straci ją m.in. sektor produkcji nawozów i związków azotowych”.

Czytaj więcej

Prąd podrożał o 90% w ciągu roku

„Cena energii elektrycznej we wrześniu pobiła kolejny historyczny rekord. Prąd jest już niemal dwukrotnie droższy niż rok wcześniej I trzykrotnie droższy niż wiosną 2020 roku. Dla przemysłu i samorządów oznacza to podwyżkę przyszłorocznych rachunków za prąd o kilkadziesiąt procent. Jak w tej sytuacji kupować energię na 2022 rok?”.

Czytaj więcej

Polska i Komisja porozmawiają o prenotyfikacji umowy społecznej z górnikami

„Dziewiątego października odbędzie się kolejne spotkanie strony polskiej z przedstawicielami Komisji Europejskiej (KE). Będą rozmawiać o prenotyfikacji programu na rzecz górnictwa węgla kamiennego – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń”.

Czytaj więcej

Ruszyły prace Zespołu ds. Rozwoju oferty giełdowej dla sektora OZE

„W dniu 4 października 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Rozwoju oferty giełdowej dla sektora OZE, działającego przy Towarowej Giełdzie Energii. Powołanie zespołu, którego celem jest wypracowanie odpowiednich rozwiązań i rekomendacji dla sektora odnawialnych źródeł energii, to efekt współpracy pomiędzy Giełdą a Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej”.

Czytaj więcej

Potężne podwyżki cen prądu są nie do uniknięcia. "Obawiam się blackoutów"

„Rządzący przez ostatnie lata "małpowali" z węglem i mówili, że Polska węglem stoi i będzie stała. Gospodarstwa domowe będą w kolejnych pięciu latach płaciły 20, 30, a może 40 proc. więcej za prąd. Klienci nie unikną potężnych podwyżek. Kłopot, jaki widzę, jest taki, że nie rozmawiamy o kwestiach dotyczących energetyki poważnie. A dziś to potężne wyzwanie, które determinuje kondycję polskiej gospodarki na dwadzieścia lat - podkreślał w czasie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w rozmowie z portalem WNP.PL Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej”.

Czytaj więcej

We wtorek nieformalny szczyt Rady Europejskiej w Słowenii

„Nieformalny szczyt Rady Europejskiej odbędzie się we wtorek w Słowenii. Jego tematem będzie m.in. sytuacja w Afganistanie oraz koncepcja autonomii strategicznej Unii Europejskiej. Następnego dnia - w środę - zaplanowany jest szczyt UE–Bałkany Zachodnie”.

Czytaj więcej

Tej zimy możemy zapomnieć o Zielonym Ładzie. Europę czeka masowy powrót do węgla?

„Klimatyczne ambicje całego świata stąpają po cienkim lodzie realiów polityczno-ekonomicznych oraz wszystkiego, co na nie wpływa. Splot wydarzeń ostatnich lat i miesięcy może sprawić, że Europa nie tylko przeprosi się z węglem, ale i... będzie o niego walczyć”.

Czytaj więcej