odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • UE: Rosnące ceny energii jednym z tematów najbliższego szczytu przywódców
  • Ile Polacy zapłacą za rynek mocy? URE podaje dane
  • Zyska: jesteśmy zgodni, że okres przejściowy dla prosumentów jest potrzebny
  • Demski: Ewolucja energetyki nie obędzie się bez banków

UE: Rosnące ceny energii jednym z tematów najbliższego szczytu przywódców

„Problem rosnących cen energii będzie jednym z tematów rozmów przywódców państw UE 21-22 października - poinformował w czwartek rzecznik prasowy przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, Barend Leyts”.

Czytaj więcej

Ile Polacy zapłacą za rynek mocy? URE podaje dane

„Stawka opłaty mocowej dla odbiorców ryczałtowych wyniesie w 2022 roku – w zależności od zużycia – od 2,37 zł do 13,25 zł miesięcznie, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE). Dla pozostałych grup odbiorców stawka opłaty w przyszłym roku uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w dni robocze od 7:00 do 21:59 i wyniesie 0,10265 zł/kWh”.

Czytaj więcej

Zyska: jesteśmy zgodni, że okres przejściowy dla prosumentów jest potrzebny

„Projekt nowelizacji ustawy o OZE, zmieniający system rozliczania nowych prosumentów i wprowadzający instytucję prosumenta zbiorowego i wirtualnego, jest niemal w całości uzgodniony. Posłowie są zgodni, że nie potrzebujemy tymczasowego systemu z trzecim modelem rozliczeń, tylko okresu przejściowego. Do uzgodnienia pozostała jego długość – wyjaśnia w rozmowie z WysokieNapiecie.pl Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE”.

Czytaj więcej

Demski: Ewolucja energetyki nie obędzie się bez banków

„Musimy wspólnie nieść ciężary. Nie da się zrobić transformacji w ten sposób, że banki będą wyciągały zielone owoce z tortu a pozostałe elementy zostawiamy innym. Nie ma transformacji bez zajęcia się konwencjonalnymi źródłami OZE – powiedział Patryk Demski, wiceprezes Taurona”.

Czytaj więcej