odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • CO2 po 60 euro. Spełniają się najczarniejsze scenariusze
  • Naimski: za 10 lat zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. Rocznie
  • Uprawnienia do emisji CO2 będą drogie, niedostępne i pożądane
  • Budowniczowie wiatraków boją się kolejnego dołka
  • Energetyka i ciepłownictwo będą iść w gaz szybciej, jeśli wystarczy paliwa i pieniędzy

CO2 po 60 euro. Spełniają się najczarniejsze scenariusze

„Uprawnienia do emisji CO2 są coraz droższe i mocno uderzają w polską energetykę opartą głównie na spalaniu węgla. Notowania tony CO2 dochodzą już do 60 euro za tonę, podczas gdy jeszcze wiosną 2020 r. było to około 20 euro”.

Czytaj więcej

Naimski: za 10 lat zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. Rocznie

„Na początku lat 30. zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. rocznie. System przesyłowy będzie do tego przygotowany, dając bezpieczeństwo podczas transformacji - oświadczył w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski”.

Czytaj więcej

Uprawnienia do emisji CO2 będą drogie, niedostępne i pożądane

„Fit for 55” sprawi, że od 2023 roku uprawnień CO2 będzie potrzebował transport morski, a od 2025 roku transport drogowy. Jak pakiet wpłynie na krótkoterminowe funkcjonowanie biznesu w Unii Europejskiej i jakie będą jego następstwa i koszty realizacji tak ambitnego planu. Ze względu na fakt, że do tej pory ze wszystkich „zielonych regulacji” to uprawnienia do emisji CO2 dotknęły biznes najbardziej”.

Czytaj więcej

Budowniczowie wiatraków boją się kolejnego dołka

„Polityczne zawirowania budzą niepewność co do dalszych losów nowelizacji tzw. ustawy odległościowej, która blokuje rozwój nowych farm wiatrowych. Brak zmian w ustawie nie tylko spowolni transformację polskiej energetyki, ale będzie oznaczać też kolejny cios dla firm budowlanych, które specjalizują się w tym sektorze”.

Czytaj więcej

Energetyka i ciepłownictwo będą iść w gaz szybciej, jeśli wystarczy paliwa i pieniędzy

„Zmiana prawa ułatwi przyłączanie energetyki i ciepłownictwa do sieci dystrybucyjnej gazu pod warunkiem, że wystarczy im paliwa oraz pieniędzy na inwestycji. Ireneusz Krupa z Polskiej Spółki Gazownictwa szacuje te koszty na 4-5 mld złotych na same przyłączenia”.

Czytaj więcej