odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Zyska: w ciągu kilku tygodni rząd może przyjąć Polską Strategię Wodorową
  • PSEW: współdzielenie sieci przez wiatraki i PV receptą na ograniczenia sieciowe
  • Ceny prądu pod silną presją. Decyzje ważne dla milionów Polaków
  • IPPC: to nie dwutlenek węgla a metan może przesądzić o zmianach klimatycznych
  • Atom i czysty transport mają być polską specjalnością na COP26
  • Prezydent podpisał specustawę dla Jaworzna i Stalowej Woli

Zyska: w ciągu kilku tygodni rząd może przyjąć Polską Strategię Wodorową

„Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową - powiedział w czwartek podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych”.

Czytaj więcej

PSEW: współdzielenie sieci przez wiatraki i PV receptą na ograniczenia sieciowe

„Tzw. cable pooling, czyli współdzielenie przyłączy do sieci przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne może być receptą na ograniczenia polskiej sieci elektroenergetycznej - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej”.

Czytaj więcej

Ceny prądu pod silną presją. Decyzje ważne dla milionów Polaków

„Unijne regulacje idą w kierunku uwolnienia cen prądu dla gospodarstw domowych. W Polsce opowiadają się za tym stowarzyszenia energetyczne. W ocenie ekspertów rynkowo uzasadniony jest wzrost regulowanych cen dla gospodarstw domowych na przyszły rok nawet o 30 proc. – do poziomu 400 zł/MWh. Wiele ofert wolnorynkowych już sięgnęło tego pułapu”.

Czytaj więcej

IPPC: to nie dwutlenek węgla a metan może przesądzić o zmianach klimatycznych

„W tegorocznym raporcie opracowanym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC), po raz pierwszy wiele uwagi poświęcono gazom innym niż CO2. „Metan jest numerem dwa w dyskusjach na temat zmian klimatycznych” – mówi Drew Shindell, który przewodniczył pierwszej na świecie Globalnej Analizie Metanu przeprowadzonej przez ONZ i wydanej w tym roku”.

Czytaj więcej

Atom i czysty transport mają być polską specjalnością na COP26

„Polska chciałaby zaprezentować się na konferencji jako nowoczesne państwo dążące do stopniowego ograniczania emisji we wszystkich sektorach. Z tego względu, jeżeli pozwolą na to okoliczności, Polska chciałaby przedstawić swoje plany w zakresie energetyki atomowej i czystego transportu – podaje ministerstwo klimatu i środowiska”.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał specustawę dla Jaworzna i Stalowej Woli

„Jest konieczność odbudowy przemysłowej, podpisana w sobotę specustawa przewidująca pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje, to moment przejścia od Centralnego Okręgu Przemysłowego do nowoczesnej gospodarki” – powiedział w sobotę, 28 sierpnia w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda”.

Czytaj więcej