odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Energia będzie drożeć. Uwolnienie cen wymaga ochrony odbiorców wrażliwych
  • BGK startuje z nową inicjatywą: 3W: Woda – Wodór – Węgiel
  • Transformacja ciepłownictwa bez gazu i kogeneracji jest niemożliwa
  • Umowa społeczna z energetyką, czyli ile zapłacić za spokój
  • Środkowe Niemcy mogą zostać centrum gospodarki wodorowej
  • Tauron po raz kolejny chce coś sprzedać. Czy tym razem się uda?

Energia będzie drożeć. Uwolnienie cen wymaga ochrony odbiorców wrażliwych

„Wprowadzenie uwolnienia cen na rynku energii elektrycznej nie było do tej pory jasno zapowiedziane przez centrum rządowe. Niemniej zgodnie z dyrektywą elektryczną uwolnienie cen sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych to kierunek, w którym powinniśmy zmierzać i tworzyć warunki do odejścia od administracyjnego ich ustalania. Jednak aby uwolnić ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, model rynku wymaga jeszcze pewnych zmian - mówi dr hab. Mariusz Swora, adwokat, m.in. członek Rady Odwoławczej ACER i Europejskiego Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego, były prezes URE”.

Czytaj więcej

BGK startuje z nową inicjatywą: 3W: Woda – Wodór – Węgiel

„3W: Woda – Wodór – Węgiel, to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, jedynego w Polsce banku rozwoju, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Bank rozpoczyna realizację inicjatywy 3W, aby wesprzeć świat nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. – 3W to długofalowy program, który ma aktywizować społeczeństwo, biznes, świat nauki i administrację państwową- czytamy w komunikacie”.

Czytaj więcej

Transformacja ciepłownictwa bez gazu i kogeneracji jest niemożliwa

„Przyszłość przedsiębiorstw branży ciepłowniczej, wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami elektroenergetycznymi w kontekście troski o klimat, jak również działania na rzecz podnoszenia efektywności i rentowności będą jednymi z głównych tematów podczas II Kongresu Kogeneracji. Mówi o tym Wojciech Dąbrowski, prezesa zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych”.

Czytaj więcej

Umowa społeczna z energetyką, czyli ile zapłacić za spokój

„Dziennikarze Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski rozmawiają o projekcie umowy społecznej dla górnictwa”.

Czytaj więcej

Środkowe Niemcy mogą zostać centrum gospodarki wodorowej

„Według niemieckiego ministra gospodarki Petera Altmaiera (CDU), środkowe Niemcy mają potencjał, by stać się centrum gospodarki wodorowej w Niemczech”.

Czytaj więcej

Tauron po raz kolejny chce coś sprzedać. Czy tym razem się uda?

„Budowa elektrociepłowni w Stalowej Woli zaliczyła największy poślizg wśród polskich inwestycji energetycznych w ostatnich kilkunastu latach. Choć wciąż nie doszło do rozliczenia zerwanego kontraktu z byłym generalnym wykonawcą gazowo-parowego bloku, to zanosi się na przejęcie pełnej kontroli nad EC Stalowa Wola przez PGNiG”.

Czytaj więcej