W dzisiejszym przeglądzie prasy:
- Komisje rekomendują przyjęcie noweli ustawy o efektywności energetycznej bez poprawek
- Miks energetyczny w polskim ciepłownictwie na koniec 2030: 45% węgiel, 20% gaz, 35% OZE
- Kto dostanie pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?
- Popyt na gaz w dekadę skoczy o ponad połowę
Komisje rekomendują przyjęcie noweli ustawy o efektywności energetycznej bez poprawek
„Połączone senackie komisje gospodarki narodowej i innowacyjności oraz środowiska zarekomendowały w czwartek przyjęcie nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej bez poprawek. Nowela zakłada m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu”.
Miks energetyczny w polskim ciepłownictwie na koniec 2030: 45% węgiel, 20% gaz, 35% OZE
„Polska to drugi co do wielkości rynek ciepła systemowego w Unii Europejskiej. Stanowi ono jedną czwartą całego krajowego ciepła i korzysta z niego aż 16 mln Polaków. Problem w tym, że póki co sektor ten był często pomijany w planach modernizacyjnych. Portal Komunalny cytuje kluczowe wypowiedzi z konferencji zorganizowanej na terenie elektrociepłowni w Skierniewicach. Padły ważne deklaracje”.
Kto dostanie pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?
„Na wstępnej liście regionów, które mogą dostać wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji brakuje kilku, w których także istnieje przemysł węglowy. Nie ma Zgorzelca, zachodniej Małopolski i Lubelszczyzny”.
Popyt na gaz w dekadę skoczy o ponad połowę
„W perspektywie dekady popyt na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 60 proc. - takie założenie znalazło się w najnowszym Krajowym Dziesięcioletnim Planie Rozwoju (KDPR) sieci przesyłowej gazu, przygotowanej przez jej operatora Gaz-System. Operator postuluje też pilną rozbudowę magazynów gazu”.