odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Chcemy wykorzystywać przychody z aukcji CO2 na transformację energetyki
  • Liberalizacja ustawy odległościowej może nie wystarczyć
  • W zeszłym tygodniu ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły o 10 proc.
  • Wizja regulatorów rynku dla transformacji energetycznej konsumenckiej
  • Popioły powstające w wyniku spalania węgla mogą absorbować CO2

Chcemy wykorzystywać przychody z aukcji CO2 na transformację energetyki

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) pracuje nad ustawą tworzącą fundusz zasilany w 40-proc. z przychodów z aukcji uprawnień do emisji CO2, przeznaczony na transformację energetyki, poinformował wiceminister Adam Guibourge-Czetwertyński”.

Czytaj więcej

Liberalizacja ustawy odległościowej może nie wystarczyć

„Od pięciu lat polskie prawo w sposób spektakularny, niespotykany w innych krach blokuje rozwój najtańszej technologii energetycznej, która mogłaby przynosić korzyści, a naraża odbiorców energii na trwały trend wzrostu jej cen. Tym samym na własne życzenie pogarszamy pozycję konkurencyjną przemysłu na wspólnym rynku, na który trafia gro eksportu – pisze na swoim blogu Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej”.

Czytaj więcej

W zeszłym tygodniu ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły o 10 proc.

„Tomasz Marek Bujacz, Senior Sales Trader w Vertis Environmental Finance, podsumowuje dla CIRE.PL ważne wydarzenia z ostatniego tygodnia na giełdzie EEX dotyczące handlu uprawnieniami do emisji CO2 oraz zwraca uwagę, którym czynnikom należy się szczególnie przyjrzeć w tym tygodniu”.

Czytaj więcej

Wizja regulatorów rynku dla transformacji energetycznej konsumenckiej

„Rada Europejskich Regulatorów Energii (CEER) i Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC) przedstawiły elementy, jakie powinna zawierać nakierowana na konsumenta transformacja energetyczna. To m. in. niezawodność, przystępność cenowa, prostota, ochrona”.

Czytaj więcej

Popioły powstające w wyniku spalania węgla mogą absorbować CO2

„Popioły, powstające w procesach spalania węgla w energetyce, mogą być przetwarzane w zeolity - tzw. sita molekularne - o wysokiej skuteczności wychwytywania CO2 - wskazują naukowcy, którzy przez ponad trzy lata sprawdzali taką możliwość w ramach międzynarodowego projektu badawczego”.

Czytaj więcej