odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Minister Kurtyka o zielonej energii w ramach Krajowego Planu Odbudowy
  • KPO ważny przy odbudowie gospodarki po pandemii
  • Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły poniżej 38 euro
  • Transformacja energetyczna może obniżyć ceny energii
  • Emisje CO2 są wyższe niż przed pandemią
  • Autor rekompensat rosnących cen energii z 2019 roku uważa, że nie są one już potrzebne
  • Strategia energetyczna nie odpowiada na największe wyzwanie energetyki
  • Ciepłownie szukają sposobów, żeby nie płacić za CO2

Minister Kurtyka o zielonej energii w ramach Krajowego Planu Odbudowy

„Priorytetyzacja działań oraz efektywne wykorzystanie środków na transformację energetyczną Polski to główne tematy rozmów podczas debaty "Zielona energia i zrównoważona mobilność" w ramach konsultacji Krajowego Planu Odbudowy. W wydarzeniu, które odbyło się 2 marca 2021 r. w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka”.

Czytaj więcej

KPO ważny przy odbudowie gospodarki po pandemii

„Krajowy Plan Odbudowy to jedno z ważnych narzędzi odbudowy gospodarki po pandemii - wskazywali uczestnicy środowej e-konferencji zorganizowanej przez Instytut Jagielloński. Podkreślali też rolę transformacji energetycznej”.

Czytaj więcej

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły poniżej 38 euro

„Przeprowadzona w środę na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 37,56 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 4,712 mln uprawnień, wobec oferowanych 2,575 mln, co dało współczynnik pokrycia na poziomie 1.83”.

Czytaj więcej

Transformacja energetyczna może obniżyć ceny energii

„Jednym z efektów transformacji energetycznej mogą być spadki średniej ceny hurtowej energii elektrycznej, co pozytywnie przełoży się na konkurencyjność gospodarki. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego szacują, że transformacja energetyczna w długim horyzoncie przyczyni się do obniżenia kosztów wytwarzania energii elektrycznej, czego efektem będzie spadek średnich cen hurtowych o 5 proc. w roku 2030 oraz o 26 proc. w roku 2050”.

Czytaj więcej

Emisje CO2 są wyższe niż przed pandemią

„Ograniczenia związane z pandemią spowodowały największy bezwzględny spadek zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla spowodowanego zużyciem energii od czasów II wojny światowej. Teraz są wyższe niż przed pandemią”.

Czytaj więcej

Autor rekompensat rosnących cen energii z 2019 roku uważa, że nie są one już potrzebne

„Podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy. Rekompensaty nie są potrzebne – powiedział były minister energii Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z Radiem Nowy Świat. To w czasie jego pracy w ministerstwie ceny energii w 2019 roku zostały zamrożone”.

Czytaj więcej

Strategia energetyczna nie odpowiada na największe wyzwanie energetyki

„Strategia energetyczna kompletnie nie przystaje do realiów. To mydlenie oczu pomijające zasadniczą zmiany paradygmatu energetyki, która staje się coraz bardziej obywatelska. Mówimy, że rozwiążemy problemy wysokich cen energii w Polsce poprzez inwestycje w energetykę jądrową i offshore, jedynie odsuwając zasadnicze problemy energetyki o kilka lat – mówi Grzegorz Onichimowski, senior consultant w NODES AS i były prezes Towarowej Giełdy Energii”.

Czytaj więcej

Ciepłownie szukają sposobów, żeby nie płacić za CO2

„Ceny uprawnień do emisji CO2 biją rekordy. Wielka energetyka płaci i płacze, małe instalacje myślą, jak wymknąć się z systemu. Niektórym już się udało”.

Czytaj więcej