odbiorcy energii energia elektryczna, efektywność energetyczna, energetyka przemysłowa, ciepło, gaz, CO2

Debata: DSR w przemyśle ciężkim i energochłonnym

Już 26 maja br. (wtorek), w serwisie wnp.pl odbędzie się wirtualna debata z cyklu Enel X Talks, na temat Rynku Mocy, programów DSR i udziału w nich odbiorców energii, w szczególności z przemysłu energochłonnego i ciężkiego. Eksperci i sami odbiorcy rozmawiać będą na temat branżowych uwarunkowań uczestnictwa w Rynku Mocy. W debacie udział weźmie m. in. Henryk Kaliś, Prezes IEPiOE i Przewodniczący FOEEiG.

Dyskutować będą również Jacek Misiejuk, Dyrektor Zarządzający Enel X, Marek Kulesa, Dyrektor Biura Towarzystwa Obrotu Energią oraz przedstawiciele firm przemysłu ciężkiego.

W 2021 roku w Rynku Mocy pierwszy raz będą uczestniczyć odbiorcy energii elektrycznej. Zgłaszając gotowość do ograniczania jej poboru w sytuacjach krytycznych będą wynagradzani finansowo.

  • Czy programy DSR są atrakcyjne dla przemysłu ciężkiego?
  • Jakie są szanse, obawy i branżowe uwarunkowania dla udziału w DSR?
  • Co zrobić, by usługi DSR mogły się rozwijać?

Odpowiedzi m. in. na te pytania poszukiwać będą rozmówcy Adama Sieraka, redaktora wnp.pl, który poprowadzi debatę.

Więcej informacji na temat najbliższej debaty oraz kolejnych wirtualnych spotkań z cyklu Enel X Talks, adresowanych do różnych gałęzi przemysłu, znaleźć można na stronie Enel X Talks.

Zapraszamy do uczestnictwa 26 maja, o godz. 12:00, na żywo w serwisie wnp.pl.

W dzisiejszym przeglądzie prasy:

  • Prezes TGE: rynki energii coraz bardziej złożone, dla ich wiarygodności potrzebne jest obligo
  • Ruszają prace nad nowymi rekompensatami cen energii, ale nie wiadomo czy będą
  • Prezentacja Krajowego Planu Odbudowy została przesunięta na 26 lutego
  • Ciepło odpadowe - kolejny krok na drodze do neutralności klimatycznej
  • Sejm odesłał do komisji rządowy projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej
  • Komisja Europejska przyjęła nową strategię klimatyczną
  • Ceny uprawnień do emisji CO2 nadal mocno powyżej 38 euro

Prezes TGE: rynki energii coraz bardziej złożone, dla ich wiarygodności potrzebne jest obligo

„Rosnąca złożoność i kompleksowość rynku energii będzie największym wyzwaniem dla giełdy energii. Również zmiany technologiczne wpłyną na zachowanie rynku hurtowego, a możliwa likwidacja obliga pociągnie za sobą spadek obrotów, ale i wiarygodności giełdowych indeksów na TGE - ocenia prezes giełdy Piotr Zawistowski”.

Czytaj więcej

Ruszają prace nad nowymi rekompensatami cen energii, ale nie wiadomo czy będą

„Rozpoczynają się prace nad nowymi rekompensatami cen energii. Rząd zaczyna od prac koncepcyjnych od ubóstwa energetycznego. Szeroki zakres prac nie daje nadziei, że projekt rekompensat rosnących cen energii pojawi się w połowie tego roku. Liczny skład i oczekiwania, wobec tego zespołu nie wróży szybkiego finału prac. Może się więc okazać, że nie będzie jakiejkolwiek formy rekompensat nie tylko za rok poprzedni, ale i obecny”.

Czytaj więcej

Prezentacja Krajowego Planu Odbudowy została przesunięta na 26 lutego

„Według informacji telewizji Biznes24.pl prezentacja Krajowego Planu Odbudowy została przesunięta o jeden dzień, na 26 lutego”.

Czytaj więcej

Ciepło odpadowe - kolejny krok na drodze do neutralności klimatycznej

„Wielu procesom przemysłowym towarzyszy produkcja energii w postaci ciepła. Nazywane jest ono ciepłem odpadowym i może osiągać poziom nawet 70% energii przetwarzanej. W Gospodarce Obiegu Zamkniętego taki potencjał nie powinien się marnować, stąd idea wykorzystania go do ogrzewania budynków za pośrednictwem sieci ciepłowniczych. Źródłem ciepła odpadowego mogą być na przykład ścieki lub...serwerownie”.

Czytaj więcej

Sejm odesłał do komisji rządowy projekt zmiany ustawy o efektywności energetycznej

„Zakładane oszczędności energii finalnej, osiągnięte dzięki wprowadzeniu nowych regulacji mają być nie mniejsze niż 5,58 mln ton oleju ekwiwalentnego (toe) do 2030 r.”.

Czytaj więcej

Komisja Europejska przyjęła nową strategię klimatyczną

„Nowa strategia klimatyczna, którą przedstawił w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, kładzie nacisk na działania adaptacyjne, jakie - według planu KE - powinno podjąć jak najwięcej ludzi”.

Czytaj więcej

Ceny uprawnień do emisji CO2 nadal mocno powyżej 38 euro

„Przeprowadzona dzisiaj na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji CO2 została rozliczona po kursie 38,42 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 5 044 500 uprawnień, wobec oferowanych 2 575 000”.

Czytaj więcej